Back to list

Circuito Nacional de Esgrima da Categoria Livre
BRA Porto Alegre
May 31, 2019 - June 2, 2019
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GALLO Denilze 1958 BRA SSJE Sao Jorge
R 32 inscribed
VERISSIMO Priscila 1988 BRA Avulso
R --- inscribed
CAMARGO Fernanda 1997 BRA AMK Mestre Kato
L 20 inscribed
GRISE Mayssa 1981 BRA AMK Mestre Kato
R 26 inscribed
POLO Carolina 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 31 inscribed
SCHWANTES Lorana 1982 BRA AMK Mestre Kato
R 12 inscribed
AMARAL Clara 2004 BRA ECP Pinheiros
R 7 inscribed
DANTAS Bianca 1983 BRA Esgrima Rapier
R 6 inscribed
TELLO Marina 1983 BRA BTC Barroca
R 11 inscribed
BRECHERET Ana 1974 BRA CAP Paulistano
R 17 inscribed
GALVAO Cecilia 1997 BRA CAP Paulistano
R 24 inscribed
GIORDANO Giorgia 2001 BRA CAP Paulistano
R 15 inscribed
ROTHFELD Silvia 1971 BRA CAP Paulistano
R 54 inscribed
VIZEU Victoria 2004 BRA CAP Paulistano
R 5 inscribed
ZETTERMANN Renata 2000 BRA CAP Paulistano
R 13 inscribed
MENEZES Clarisse 1979 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 16 inscribed
MILLER Katherine 1994 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 4 inscribed
SANTANNA Camila 1997 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 19 inscribed
OLIVEIRA Vania 1965 BRA CMSP Sao Paulo
R 27 inscribed
OLSCHOWSKY Marilia 1991 BRA CMSP Sao Paulo
R 30 inscribed
AKEMI Leticia 2005 BRA Dourado Esgrima Club
L 45 inscribed
FERREIRA Naira 1996 BRA ECP Pinheiros
R 9 inscribed
MANGIATERRA Laura 1965 BRA ECP Pinheiros
R 28 inscribed
SILVA Marcela 1994 BRA ECP Pinheiros
R 3 inscribed
NETTO SIMEAO Amanda 1994 BRA CC Curitibano
R 2 inscribed
CAVALCANTI Bianca 1995 BRA SCM Magnolia
R 10 inscribed
GUIMARAES Maria Carolina 2000 BRA SCM Magnolia
R 14 inscribed
MELLO Marcela 2004 BRA SCM Magnolia
R 41 inscribed
SARAIVA Stephany 1995 BRA SCM Magnolia
R 18 inscribed
MELHEM Nicole 1976 BRA
R 37 inscribed
SCHNEN Valkiria 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 34 inscribed
BARDUS Michele 1976 BRA EEAM Abel Melian
R 23 inscribed
VIANNA Rachel 1989 BRA SSJE Sao Jorge
R 29 inscribed
KHOLMOGOROVA Ekaterina 1978 RUS CGB Betancourt
R --- inscribed
TELLO Cledola - BRA BTC Barroca R 53 cancelled  
CAVELAN Priscila - BRA CAP Paulistano R 67 cancelled  
DI CUNTO Patricia - BRA CAP Paulistano R 57 cancelled  
CAPELLOSA Sofia - BRA ECP Pinheiros R 59 cancelled  
DE CAMARGO Maria Rita - BRA ECP Pinheiros R 25 cancelled  
MOREIRA Carolina - BRA ECP Pinheiros R 38 cancelled  
NEVES Miriam - BRA ECP Pinheiros R 39 cancelled  
RODRIGUES Camila - BRA ECP Pinheiros R 33 cancelled  
SCANAVINI Maria Heloísa - BRA ECP Pinheiros R 43 cancelled  
MULLER Tatiana - BRA SOGIPA Porto Alegre R --- cancelled  

34 Entries, 0 pending, 10 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LIMA Felipe 1993 BRA Avulso
R --- inscribed
OLIVEIRA Renan 1995 BRA AMAN Agulhas Negras
R 86 inscribed
SIDNEY Azevedo 1997 BRA CDE Rio de Janeiro
R 37 inscribed
SILVA Igor 1997 BRA AMAN Agulhas Negras
78 inscribed
ASSIS Gabriel 1997 BRA AMK Mestre Kato
R 13 inscribed
BONAMIGO Gabriel 1999 BRA AMK Mestre Kato
L 6 inscribed
CAMARGO Alexandre 1999 BRA AMK Mestre Kato
L 2 inscribed
DA SILVA Felipe 2003 BRA AMK Mestre Kato
R 50 inscribed
GUBERT Leopoldo 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 8 inscribed
LAZZAROTTO Fabrizio 1999 BRA AMK Mestre Kato
R 4 inscribed
ORO Lucae 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 23 inscribed
PETRICH Pedro 2003 BRA AMK Mestre Kato
R 20 inscribed
SCHWANTES Athos 1985 BRA AMK Mestre Kato
R 1 inscribed
TARTA Vinicius 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 15 inscribed
DONATO Alvaro 2000 BRA BTC Barroca
R 7 inscribed
DONATO Olavo 2002 BRA BTC Barroca
R 27 inscribed
GIFFONI Miguel 2003 BRA BTC Barroca
R 29 inscribed
MENDES Tarcisio 2001 BRA BTC Barroca
R 17 inscribed
MOREIRA Carlos 1969 BRA Esgrima Rapier
R 40 inscribed
GARCIA Guilherme Luis 1969 BRA CAP Paulistano
R 32 inscribed
PETRACHI Luiz 1968 BRA CAP Paulistano
R 22 inscribed
PETTERLE Amaury 1990 BRA CDE Rio de Janeiro
L 11 inscribed
BORDIGNON João 2004 BRA Dourado Esgrima Club
R 75 inscribed
JORGE Estevan 2003 BRA Dourado Esgrima Club
L 36 inscribed
MEMARI Mateus 2003 BRA Dourado Esgrima Club
R 56 inscribed
FERREIRA Nicolas 1992 BRA ECP Pinheiros
R 5 inscribed
GRUNHAUSER Richard 1991 BRA ECP Pinheiros
L 3 inscribed
JULIO Gabriel 1998 BRA ECP Pinheiros
R 9 inscribed
MANGIATERRA Rafael 2004 BRA ECP Pinheiros
R 55 inscribed
PELLEGRINO Mauricio 2002 BRA ECP Pinheiros
R 16 inscribed
RODRIGUES Luiz 1994 BRA ECP Pinheiros
R 12 inscribed
SCHWUCHOW Bernardo 1987 BRA ECP Pinheiros
R 14 inscribed
SEINI Leandro 2002 BRA ECP Pinheiros
R 10 inscribed
JUCHEM Gabriel 2002 BRA GNU Nautico Uniao
R 46 inscribed
SELISTRE Thiago 1981 BRA GNU Nautico Uniao
R --- inscribed
XAVIER Marco 1987 BRA GNU Nautico Uniao
R 59 inscribed
DIAS Arthur 2000 BRA Lindóia Tênis Clube
R 51 inscribed
NEVES Vitor 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 28 inscribed
AGUIAR Victor 1997 BRA SCM Magnolia
R 18 inscribed
MUINHOS William 1993 BRA SCM Magnolia
R 44 inscribed
SASAQUI Gabriel 1996 BRA SCM Magnolia
R 19 inscribed
REPPOLD Leandro 1974 BRA GNU Nautico Uniao
R 71 inscribed
CIPOLATTI Mathias 2000 BRA CGB Betancourt
R 52 inscribed
COSTA Eduardo 2000 BRA SSJE Sao Jorge
R 25 inscribed
RAMOS Pedro 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 33 inscribed
YAMASHITA Koiti 1969 BRA EEAM Abel Melian
R 30 inscribed
NORIEGA Lucas - BRA SSJE Sao Jorge R 48 cancelled  
MURRAY Paulo - BRA CAP Paulistano L 66 cancelled  
REBOUCAS Gabriel - BRA CDE Rio de Janeiro R 34 cancelled  
BUSNARDO Lucas - BRA ECP Pinheiros R 26 cancelled  
INSERRA Vitor - BRA ECP Pinheiros R 76 cancelled  
MACHADO Jerônimo - BRA GNU Nautico Uniao R 42 cancelled  
CERUTTI Pedro - BRA GNU Nautico Uniao R --- cancelled  
FINARDI Luciano - BRA SOGIPA Porto Alegre R --- cancelled  
ALMEIDA Carlos - BRA SSJE Sao Jorge R 98 cancelled  
BARBI Matheus - BRA SSJE Sao Jorge R 41 cancelled  
CAVELAN Hughes - FRA CAP Paulistano L --- cancelled  

46 Entries, 0 pending, 11 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRECHERET Carolina 2004 BRA CAP Paulistano
R 11 inscribed
FALCI Deise 1980 BRA CAP Paulistano
R 12 inscribed
MURRAY Maria Luiza 2004 BRA CAP Paulistano
R 10 inscribed
PAPAIANO Laura 2002 BRA CAP Paulistano
R 16 inscribed
ROTHFELD Silvia 1971 BRA CAP Paulistano
R 14 inscribed
OLIVEIRA Vania 1965 BRA CMSP Sao Paulo
R 23 inscribed
HAUSCHILD Mariana 2001 BRA CMSP Sao Paulo
R 21 inscribed
BULCAO Ana Beatriz 1993 BRA ECP Pinheiros
L 1 inscribed
FRIAS Stella 2005 BRA ECP Pinheiros
R 24 inscribed
SETUBAL Isadora 2004 BRA ECP Pinheiros
R 22 inscribed
VIANNA Gabriella 2004 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
BECKER Daphne 2000 BRA GNU Nautico Uniao
R 7 inscribed
BONETTI Giovana 1999 BRA GNU Nautico Uniao
L 9 inscribed
CALAZANS Talia 2002 BRA GNU Nautico Uniao
R 6 inscribed
CAMOZZATO Nicole 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 18 inscribed
CECCHINI Gabriela 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 2 inscribed
CHIES Milena 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 5 inscribed
PISTOIA Mariana 1998 BRA GNU Nautico Uniao
R 3 inscribed
TOLDO Ana 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 4 inscribed
BALDI Valentina 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 13 inscribed
FERRER Carolina 2003 BRA SSJE Sao Jorge
R 25 inscribed
NEHMAD Julia 2002 BRA CGB Betancourt
R 27 inscribed
VIANNA Rachel 1989 BRA SSJE Sao Jorge
R 20 inscribed
FERREIRA Naira - BRA ECP Pinheiros R --- cancelled  
NEVES Miriam - BRA ECP Pinheiros R --- cancelled  
BURKHARDT Katja - GER MTV München R --- cancelled  

23 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MANZATO Luiz 1998 BRA AMAN Agulhas Negras
R 58 inscribed
SCHUSTER Állan 1995 BRA AMAN Agulhas Negras
R 54 inscribed
DE NIGRIS Giovanni 1999 BRA CAP Paulistano
R 17 inscribed
FORMAN Joao 1999 BRA CAP Paulistano
R 42 inscribed
MURRAY Guilherme 2002 BRA CAP Paulistano
R 13 inscribed
PACHECO Ricardo 2003 BRA CAP Paulistano
R 8 inscribed
PISSATO Pedro 2003 BRA EEAM Abel Melian
L 19 inscribed
ALBANO Luan 1993 BRA CDE Rio de Janeiro
R 20 inscribed
BARROS Anderson 1996 BRA CDE Rio de Janeiro
R 25 inscribed
PEIXOTO Diego 1994 BRA CDE Rio de Janeiro
L 28 inscribed
PUGLIESI Renan 1990 BRA CDE Rio de Janeiro
L 23 inscribed
BENTO Fellipe 2005 BRA CMSP Sao Paulo
R 24 inscribed
LIMA Kevin 2002 BRA CMSP Sao Paulo
R 14 inscribed
BANEUX Julien 1996 BRA ECP Pinheiros
R 5 inscribed
MARQUES Henrique 1996 BRA ECP Pinheiros
L 2 inscribed
MION Lorenzo 2004 BRA ECP Pinheiros
R 7 inscribed
MORAIS Paulo 2003 BRA ECP Pinheiros
R 15 inscribed
SHIMBO Heitor 1983 BRA ECP Pinheiros
R 3 inscribed
SOUZA Pierre 1990 BRA CAP Paulistano
R 6 inscribed
FONSECA Lucas 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 37 inscribed
FONSECA Pedro 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 31 inscribed
FRANTZ Diego 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 21 inscribed
GASTAL Eduardo 1996 BRA GNU Nautico Uniao
R 10 inscribed
HOFMEISTER Andre 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 57 inscribed
HOFMEISTER Vicente 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 18 inscribed
JUCHEM Gabriel 2002 BRA GNU Nautico Uniao
R 39 inscribed
LOPES Felipe 2001 BRA GNU Nautico Uniao
R 32 inscribed
MACHADO Jerônimo 1986 BRA GNU Nautico Uniao
R 11 inscribed
MACHADO Murilo 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 41 inscribed
MAROSTEGA Pedro 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 4 inscribed
SOUZA Joao Antonio 1983 BRA GNU Nautico Uniao
R 34 inscribed
VELASCO Daniel 1994 BRA GNU Nautico Uniao
R 12 inscribed
XAVIER Marco 1987 BRA GNU Nautico Uniao
R 9 inscribed
ZANETTE Daniel 1997 BRA GNU Nautico Uniao
L 40 inscribed
FERREIRA Nathan - BRA ECP Pinheiros R 29 cancelled  
MONTAGNA Pedro - BRA ECP Pinheiros R 45 cancelled  
TOMINO Rafael - BRA CAP Paulistano R 22 cancelled  

34 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GARCIA Florencia 1996 ARG CAP Paulistano
R 6 inscribed
GASPARIN Giulia 1991 BRA AMK Mestre Kato
R 4 inscribed
POLO Melissa 1975 BRA AMK Mestre Kato
R 13 inscribed
GROSCHE Stephanie 1992 BRA SSJE Sao Jorge
R 7 inscribed
SCALABRIN Carla 1973 BRA Baldin Esgrima
R 9 inscribed
CHIERIGHINI Pietra 2003 BRA CAP Paulistano
R 3 inscribed
LEE Luiza 2000 BRA CAP Paulistano
R 5 inscribed
TROIS Karina 1997 BRA CAP Paulistano
R 1 inscribed
PEKELMAN Luana 2003 BRA ECP Pinheiros
R 2 inscribed
ANZOLIN Carolina 1989 BRA EEAM Abel Melian
R 20 inscribed
CHIES Milena 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 18 inscribed
MAYER Claudia 1968 BRA GNU Nautico Uniao
R 23 inscribed
GUZENSKI Taylaine 1990 BRA Lindóia Tênis Clube
R 16 inscribed
MORSCH Ana Clara 2003 BRA Lindóia Tênis Clube
R 10 inscribed
NUNES Roberta 2003 BRA Lindóia Tênis Clube
R 24 inscribed
ZIMMER Camila 1996 BRA Lindóia Tênis Clube
R 11 inscribed
TELLO Cledola - BRA BTC Barroca R --- cancelled  
BAEZA CENTURION Marta - BRA CAP Paulistano R 8 cancelled  

16 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BOSCHMANN William 1995 BRA
R 35 inscribed
FREIRE LEVI 1996 BRA CDE Rio de Janeiro
R 53 inscribed
HESSEL GUILHERME 1996 BRA AMAN Agulhas Negras
R 43 inscribed
TAKAKURA Filipe 1999 BRA CDE Rio de Janeiro
R 36 inscribed
BALDIN Rodrigo 1982 BRA CMSP Sao Paulo
R 13 inscribed
BRUNETTI Ricardo 2002 BRA SSJE Sao Jorge
L 20 inscribed
GARCIA Rodrigo 2003 BRA CMSP Sao Paulo
R 26 inscribed
LOMBARDI Rafael 1998 BRA SSJE Sao Jorge
R 8 inscribed
SOUZA Eduardo 1984 BRA Baldin Esgrima
R 22 inscribed
ZEYTOUNLIAN William 1988 BRA APE Paulista
R 7 inscribed
BERGAMO Enzo 2000 BRA CAP Paulistano
R 6 inscribed
FACHINI Fernando 2002 BRA CAP Paulistano
R 12 inscribed
GARRIGOS Henrique 1996 BRA CAP Paulistano
L 3 inscribed
GARRIGOS Murilo 2001 BRA CAP Paulistano
R 16 inscribed
LEE Rafael 2003 BRA CAP Paulistano
R 17 inscribed
SALIBA Renato 2004 BRA CAP Paulistano
R 18 inscribed
SALLES Fabio 2002 BRA CAP Paulistano
R 2 inscribed
ALEXANDRE Marcos 1994 BRA CDE Rio de Janeiro
R 21 inscribed
PULGA Roberto 1995 BRA CDE Rio de Janeiro
R 27 inscribed
BENTO Fellipe 2005 BRA CMSP Sao Paulo
R 24 inscribed
BECKER Matheus 2004 BRA ECP Pinheiros
R 15 inscribed
CHEN Pedro 2003 BRA ECP Pinheiros
R 25 inscribed
LEITE Marcel 2002 BRA ECP Pinheiros
R 30 inscribed
PEKELMAN Bruno 2000 BRA ECP Pinheiros
R 1 inscribed
SCAVASIN Fernando 1984 BRA ECP Pinheiros
R 4 inscribed
VASQUES Gabriel 2002 BRA ECP Pinheiros
R 14 inscribed
COUTO Gilberto 1976 BRA GNU Nautico Uniao
50 inscribed
FAYOS Juan 1977 BRA GNU Nautico Uniao
R 39 inscribed
RODRIGUES Ricardo 1972 BRA GNU Nautico Uniao
R 37 inscribed
MEDEIROS Felipe 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 33 inscribed
PEZZI Enrico 1994 BRA ECP Pinheiros
R 5 inscribed
CALIL Pedro - BRA AMAN Agulhas Negras --- cancelled  
ONIAS Thiago - BRA CDE Rio de Janeiro L --- cancelled  
FASTING Thomas - BRA CMSP Sao Paulo R 31 cancelled  
GOMEZ Marcos - BRA CMSP Sao Paulo R 40 cancelled  
PATTO Claudio - BRA SSJE Sao Jorge R 34 cancelled  
BENDER Rodrigo - BRA CDE Rio de Janeiro L 38 cancelled  
VELOSSO Paulo Juan - BRA CDE Rio de Janeiro R 11 cancelled  
D AVILA Pedro - BRA ECP Pinheiros R 9 cancelled  
JESUS Paulo - BRA SSJE Sao Jorge R 29 cancelled  
CAVELAN Hughes - FRA CAP Paulistano L --- cancelled  

31 Entries, 0 pending, 10 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials