Back to list

Radebeuler Fechtcup
GER Radebeul
June 8, 2019 - June 9, 2019
Required: National license

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
NOKY Agnes 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
RÖßNER Nele 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
NOTHHAAS Jasmin 2003 GER Chemnitzer PSV
R --- inscribed
BECK Dorothee 2003 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HERRMANN Tessa 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KELLER Julia 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
RANK Marie Leonore 2005 GER FS Pforzheim
L --- inscribed
SEGURA Linda 2004 GER SFV Oschatz
R --- inscribed

8 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHREIBER Katrin 1980 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SCHOLZ Susanne 1989 GER Dresdener FC
R --- inscribed
WEGENER Marike 1993 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
ARNDT Pauline 2001 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
HÄRTELT Cornelia 1976 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HEITMANN Anne 1980 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KRYSIAK Leoni 1999 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SCHMIDT Deborah 1988 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
SCHOLZ Luise 1999 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
THÜMMLER Silvana 1979 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
VOGEL Josana 1998 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
VOGEL Leona 2002 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BIEDERMANN Lilly 1999 GER SFV Oschatz
R --- inscribed
BAUER Viviane 1973 SUI Fechtclub Radebeul
L --- inscribed

14 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Epee Women's U12-U10 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KAYSER Selina 2007 GER SV Einheit Altenburg
R --- inscribed

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Epee Women's U14+U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
NOKY Agnes 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
VON BOGENDORFF Larissa Xenia 2006 GER Chemnitzer PSV
R --- inscribed
KNAPP Vanessa 2006 GER Dresdener FC
R --- inscribed
RANK Marie Leonore 2005 GER FS Pforzheim
L --- inscribed

4 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ULBRICHT Vincent 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BERTHOLD Simon 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KAPS Martin 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
PLISCHKE Dennis 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
ILCHMANN Peter - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  

4 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AL HAMDAN Feras 1995 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
MÜLLER Alexander 1987 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
RICHTER Moritz Ferdinand 1994 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SIMM Ralph 1975 GER Dresdener FC
R --- inscribed
DEXL Florian 1991 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HERZOG Henry 1989 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
PASCHKE Mario 1986 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
PÜSCHEL Steffen 1977 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
VOGEL Jens-Uwe 1968 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
ZWARTEK Paul 1992 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KIRSCHEN Uwe 1967 GER SC Berlin
R --- inscribed
HANAWA Takamitsu 1972 JPN Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SCHEIBEL Philipp - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
VAHRENHOLD Olaf - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
MÜLLER Norbert - GER TSV Buchholz 08 L --- cancelled  
MADDEN Gerard - IRL Dresdener FC L --- cancelled  

12 Inscriptions, 0 pending, 4 cancelled

Epee Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC RADEBEUL
Fechtclub Radebeul (GER)
GER --- inscribed  
DRESDENER FC
Dresdener FC (GER)
GER --- inscribed  

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Epee Men's U12-U10 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERGMANN Robin 2008 GER SV Einheit Altenburg
R --- inscribed
RÖSELER Felix 2007 GER FC Leipzig
R --- inscribed
FRIEDRICH Nils 2008 GER FSV Görlitz
R --- inscribed

3 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Epee Men's U14+U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
EVERS Luca Elias 2006 GER FSV Görlitz
R --- inscribed
PLISCHKE Dennis 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
ILCHMANN Peter - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  

2 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Foil Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BÖHLAND Emely 2004 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
DIETRICH Maja 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
LOHS Lilian 2004 GER Chemnitzer PSV
R --- inscribed
BENEDIX Martha 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
LÄUTER Amelie 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
PERL Marie 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SCHLAUTMANN Josefine 2005 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
SCHNEIDER Ronja 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
VOGEL Leona 2002 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KARSTENSEN Anouk - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
LINDNER Isabella - GER Dresdener FC R --- cancelled  
SCHALLER Cora Elisabeth - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
SIBILLA Hannah - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
THIERBACH Isabell - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
WEMME Lina Elisabeth - GER Fechtclub Radebeul L --- cancelled  

9 Inscriptions, 0 pending, 6 cancelled

Foil Women's U12-U10 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GROSCHE Martha 2009 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KAPS Carla 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KRENGEL Emma Sophie 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
RÖTHIG Helene 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
ARNOLD Eva 2007 GER Chemnitzer PSV
R --- inscribed
RANFT Abby 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
GÜNDEL Aurelia 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
ZOBEL Emilia 2008 GER SFV Oschatz
L --- inscribed

8 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Foil Women's U14+U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARNOLD Stella 2006 GER Chemnitzer PSV
L --- inscribed
SCHARF Hanna 2006 GER Chemnitzer PSV
R --- inscribed
KNAPP Vanessa 2006 GER Dresdener FC
R --- inscribed
VALZ Helena 2005 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
BENEDIX Martha 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
LÄUTER Amelie 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
PERL Marie 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SCHLAUTMANN Josefine 2005 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
SCHNEIDER Ronja 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed

9 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Foil Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZISTL Killian 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BENEDIX Carl 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
CREMER Maximilian 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
DOYSCHER Vincent 2003 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
GIERIG Raphael 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HANAWA Anthony 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
JOST Florian 2004 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
JÜRGENSEN Johannes 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KEMPE Kristof 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
MAUKSCH Paul 2004 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
MAYWALD Paul 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
NOWAK Hannes 2003 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
SCHREIBER Felix 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SKIRLO Kostja 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
TIPPMER Paul 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BROSCHE Tilman - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
LINDNER Ruben - GER FC Tauberbischofsheim L --- cancelled  
SIMON Tim - GER Fechtclub Radebeul L --- cancelled  

16 Inscriptions, 0 pending, 3 cancelled

Foil Men's U12-U10 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DOIL Paul 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HOPPE Duncan 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
JOHN Tim 2009 GER SFV Oschatz
R --- inscribed
LOHFINK Theodor 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
NEMAT Malte 2008 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
POHLACK Konrad Alexander 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
REIßMANN Moritz 2009 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
WALTHER Witas 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BERGERT Michael 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BRETSCHNEIDER Emil 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
DIETZE Conrad 2007 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
HAUKE Dominique 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HOPPE Adrian 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
MÜLLER Peter 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
RENTZSCH Erik 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed

15 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Foil Men's U14+U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZISTL Killian 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
GIERIG Raphael 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
JÜRGENSEN Johannes 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
MAYWALD Paul 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SCHREIBER Felix 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
TIPPMER Paul 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
LINDNER Ruben - GER FC Tauberbischofsheim L --- cancelled  
SCHULZ Linus - GER OSC Potsdam R --- cancelled  

6 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Sabre open Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PUTZAS Maria 1988 GER Berliner FC
R --- inscribed
SCHUHMANN Dominik 1997 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
SCHURR Nora Katharina 1992 GER Berliner FC
R --- inscribed
DEMSKI Dominik 1991 GER Berliner FC
R --- inscribed
VOGEL Josana 1998 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BROCK Christian 1981 GER SV Medizin Bautzen
R --- inscribed
BRANDT Inga 1981 GER TSG Bergedorf
L --- inscribed

7 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled