Back to list

Sächsische Meisterschaft
GER Dresden
June 29, 2019 - June 29, 2019
Required: National license

Epee Women's U10+U9 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FRIEDEMANN Henriette 2009 GER FC Bischofswerda
R --- inscribed

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Epee Women's U12+U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FRIEDEMANN Lieselotte 2007 GER FC Bischofswerda
R --- inscribed
PALMER Melissa 2007 GER FC Bischofswerda
R --- inscribed
ARNOLD Eva - GER Chemnitzer PSV R --- cancelled  
DÖRING Antonia - GER TV Markkleeberg R --- cancelled  
GEBAUER Luisa - GER TV Markkleeberg R --- cancelled  
OLSEN Nora - GER TV Markkleeberg L --- cancelled  

2 Inscriptions, 0 pending, 4 cancelled

Epee Men's U10+U9 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ANDERS Jonas - GER FC Oelsnitz R --- cancelled  
GÜNTHER Hannes - GER FC Oelsnitz L --- cancelled  

0 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Epee Men's U12-U10 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC OELSNITZ
FC Oelsnitz (GER)
- --- cancelled  

0 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Epee Men's U12+U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FRIEDRICH Nils 2008 GER FSV Görlitz
R --- inscribed
RÖSELER Felix - GER FC Leipzig R --- cancelled  
VON SONNTAG Julius Fridolin - GER FC Leipzig R --- cancelled  
HÜBNER Nils - GER FC Oelsnitz R --- cancelled  

1 Inscriptions, 0 pending, 3 cancelled

Foil Women's U10+U9 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FRIEDRICH Pauline 2010 GER KSV Weißwasser
R --- inscribed
GRANERT Rosa Meret 2010 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
JOOST Jette 2010 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
MERSEBURGER Paula 2009 GER Dresdener FC
R --- inscribed
PIWARZ Clara-Elise 2010 GER Dresdener FC
R --- inscribed
SCHUSTER Theresa 2010 GER Dresdener FC
R --- inscribed
TRILLITZSCH Stanislavs Marceli 2009 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
GÄRTNER Lisa 2010 GER FC Oelsnitz
R --- inscribed
GRUND Florentine 2009 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
FRITSCHE Rica 2009 GER KSV Weißwasser
L --- inscribed
GROSCHE Martha - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  

10 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

DIETRICH Olaf GER FSV Görlitz
FANKHÄNEL Rico GER FC Oelsnitz
KLEIN Carlo GER FC Oelsnitz
LEUSCHKE Jakob GER Dresdener FC
RIEGER Cara GER Dresdener FC
WOLF Julien GER Dresdener FC

Foil Women's U12-U10 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC RADEBEUL 2
Fechtclub Radebeul (GER)
GER --- inscribed  
TV Markkleeberg
TV Markkleeberg (GER)
GER --- inscribed  
FC SCHKEUDITZ
FC Schkeuditz (GER)
GER --- inscribed  
CHEMNITZER PSV
Chemnitzer PSV (GER)
- --- cancelled  
FC LEIPZIG
FC Leipzig (GER)
- --- cancelled  

3 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

DIETRICH Olaf GER FSV Görlitz
FANKHÄNEL Rico GER FC Oelsnitz
KLEIN Carlo GER FC Oelsnitz
LEUSCHKE Jakob GER Dresdener FC
RIEGER Cara GER Dresdener FC
WOLF Julien GER Dresdener FC

Foil Women's U12+U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AL ABBADI Asmaa 2008 GER FC Leipzig
R --- inscribed
KAPS Carla 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
KRENGEL Emma Sophie 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
RÖTHIG Helene 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SEIDEL Lavinia Lucina 2007 GER FC Leipzig
R --- inscribed
ARNOLD Eva 2007 GER Chemnitzer PSV
R --- inscribed
KUCHENBECKER Lotte 2008 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
LAUTENSCHLÄGER Annika 2007 GER FC Schkeuditz
L --- inscribed
SÄNDIG Anne 2008 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
RANFT Abby 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
ZOBEL Emilia 2008 GER SFV Oschatz
L --- inscribed
DÖRING Antonia 2008 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
GEBAUER Luisa 2007 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
OLSEN Nora 2007 GER TV Markkleeberg
L --- inscribed
PESCHEL Luisa - GER SFV Oschatz R --- cancelled  

14 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

DIETRICH Olaf GER FSV Görlitz
FANKHÄNEL Rico GER FC Oelsnitz
KLEIN Carlo GER FC Oelsnitz
LEUSCHKE Jakob GER Dresdener FC
RIEGER Cara GER Dresdener FC
WOLF Julien GER Dresdener FC

Foil Men's U10+U9 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JOHN Tim 2009 GER SFV Oschatz
R --- inscribed
KOCH Franz 2010 GER Dresdener FC
R --- inscribed
LÜDEMANN Neo Maxim 2009 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
REIßMANN Moritz 2009 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
THIEME Hugo Richard 2010 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
ANDERS Jonas 2009 GER FC Oelsnitz
R --- inscribed
GROßMANN Felix 2010 GER FC Oelsnitz
R --- inscribed
GÜNTHER Hannes 2009 GER FC Oelsnitz
L --- inscribed
HÄßLER Malte 2009 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
FRIEDRICH Julian 2009 GER FSV Görlitz
R --- inscribed
HELLER Jeremy 2009 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
WUNDERLICH Theo - GER Dresdener FC R --- cancelled  

11 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

DIETRICH Olaf GER FSV Görlitz
FANKHÄNEL Rico GER FC Oelsnitz
KLEIN Carlo GER FC Oelsnitz
LEUSCHKE Jakob GER Dresdener FC
RIEGER Cara GER Dresdener FC
WOLF Julien GER Dresdener FC

Foil Men's U12-U10 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC RADEBEUL
Fechtclub Radebeul (GER)
GER --- inscribed  
FC OELSNITZ
FC Oelsnitz (GER)
HÜBNER Nils (2008 R)
GÜNTHER Hannes (2009 L)
ANDERS Jonas (2009 R)
GROßMANN Felix (2010 R)
GER --- inscribed  
FC LEIPZIG
FC Leipzig (GER)
GER --- inscribed  
FC SCHKEUDITZ
FC Schkeuditz (GER)
GER --- inscribed  

4 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

DIETRICH Olaf GER FSV Görlitz
FANKHÄNEL Rico GER FC Oelsnitz
KLEIN Carlo GER FC Oelsnitz
LEUSCHKE Jakob GER Dresdener FC
RIEGER Cara GER Dresdener FC
WOLF Julien GER Dresdener FC

Foil Men's U12+U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DOIL Paul 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
FRÖSCHKE Benedikt 2008 GER Dresdener FC
R --- inscribed
HOPPE Duncan 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
LOHFINK Theodor 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
MARBACH Julius Matthäus 2008 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
NEMAT Malte 2008 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
POHLACK Konrad Alexander 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BERGMANN Dominik 2008 GER Dresdener FC
R --- inscribed
NEUMANN Henry 2007 GER Dresdener FC
R --- inscribed
SCHÖBEL Alban 2008 GER Dresdener FC
R --- inscribed
ZHUKOVSKIY Miguel Savva 2007 GER Dresdener FC
R --- inscribed
REHWALD Armin 2007 GER FC Leipzig
R --- inscribed
RÖSELER Felix 2007 GER FC Leipzig
R --- inscribed
SCHOLTZ Christian Sandro 2007 GER FC Leipzig
R --- inscribed
VON SONNTAG Julius Fridolin 2008 GER FC Leipzig
R --- inscribed
HÜBNER Nils 2008 GER FC Oelsnitz
R --- inscribed
BEYER Tim 2008 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
MANTEUFEL Emil 2008 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
BERGERT Michael 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BRETSCHNEIDER Emil 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HAUKE Dominique 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HOPPE Adrian 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
RENTZSCH Erik 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SIMON Manuel 2007 GER TV Markkleeberg
L --- inscribed
WALTHER Witas - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
DIETZE Conrad - GER Fechtclub Radebeul L --- cancelled  

24 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

DIETRICH Olaf GER FSV Görlitz
FANKHÄNEL Rico GER FC Oelsnitz
KLEIN Carlo GER FC Oelsnitz
LEUSCHKE Jakob GER Dresdener FC
RIEGER Cara GER Dresdener FC
WOLF Julien GER Dresdener FC