Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Leverkusen
May 18, 2019 - May 19, 2019
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 13, 2019 10:25:03 AM

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARNHOLD Timon 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 137 inscribed
BAKAY Sedat 2002 GER Heidelberger FC/TSG R.
R 4 inscribed
BEDNER Daniel 2002 GER FG Segeberg
R 92 waiting
BEHNKE Otto 2003 GER TV Augsburg
R 66 inscribed
BERGER Konstantin 2004 GER USC Magdeburg
R 106 inscribed
BERGER Steven 2004 GER FC Berlin Südwest
R 72 inscribed
BESKOROVAINYI Anton 2005 GER FC Berlin Südwest
R --- waiting
BITTERLING Julius Paul 2002 GER OFC Bonn
R 23 inscribed
BÖHMER Philipp 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 40 inscribed
BOORZ Jonas 2003 GER Heidenheimer SB
L 15 inscribed
BRANDTS Robert 2002 GER Lüdenscheider TV
R 13 inscribed
BREKER Henri 2003 GER Heidenheimer SB
R 14 inscribed
BRYCHCY Jakob 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 69 waiting
BÜLAU Matthew 2005 GER Heidenheimer SB
R 26 inscribed
BUSCH Max 2005 GER Heidenheimer SB
R 174 waiting
DERGAY David 2004 GER FC Offenbach
R 111 waiting
DETEMBLE Alexander 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 56 inscribed
DIEMER Simeon 2002 GER TV Paderborn
L --- inscribed
DITHMAR Benjamin 2003 GER TSV Berlin-Wittenau
R 82 inscribed
EBERHARDT Max 2003 GER Heidenheimer SB
R 22 inscribed
EHRINGHAUS Mika 2004 GER TV Dillenburg
R 89 inscribed
EICHER Tristan 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 162 inscribed
FAST Cedrik Henry 2002 GER FS Bielefelder TG
R 2 inscribed
FERMOR William 2002 GER FG Segeberg
R 74 waiting
FIP Johannes 2003 GER Osnabrücker SC
R 70 inscribed
FRANKE Tim Ole 2004 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
FRAUEN Finn 2002 GER Elmshorner MTV
R 46 inscribed
FRENZEL Jakob 2003 GER SC Bad Saarow
R 170 inscribed
FROESE Linus 2002 GER TV Neheim
R 93 inscribed
GÄNZ Paul 2002 GER TSV Korbach
L 108 inscribed
GEHL Sebastian 2002 GER Fecht Club Krefeld
R 19 inscribed
GERHARTZ Benedict 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 43 inscribed
GIESE Till Julius 2002 GER Heidenheimer SB
R 10 inscribed
GRANERT Johannes 2002 GER SV Einheit Altenburg
L --- inscribed
GREITER Leo 2003 GER TV Augsburg
R --- inscribed
GRUNDLER Colin 2003 GER TSG Reutlingen
R 29 inscribed
HAHNEL Thore 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 95 waiting
HAMBACH Gereon 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 150 waiting
HASSE Malte 2002 GER SV Alfeld
R 163 inscribed
HEßDÖRFER Nils 2003 GER TG Schweinfurt
R 132 inscribed
HILDEBRANDT Clemens 2005 GER Fechtcentrum Halle
R --- waiting
HILPERT Philip 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 135 waiting
HÖCKE Wilhelm 2004 GER FC Leipzig
L 164 waiting
HONEKAMP Jan Josef 2003 GER Fechtcentrum Halle
R --- waiting
HÜBNER Moritz 2003 GER FC Berlin Südwest
R 123 waiting
IXKES Andór Bélà 2004 GER Frankfurter TV
R 114 waiting
IXKES Tibór Leander 2004 GER Frankfurter TV
L 116 waiting
KALTSAMIS Alexander 2002 GER TSG Reutlingen
R 9 inscribed
KAZMAIER Julius 2003 GER TSG Reutlingen
R 47 inscribed
KELPE Bendix 2003 GER FC Tauberbischofsheim
R 11 inscribed
KIEBULA Artur 2002 GER Osnabrücker SC
R 58 inscribed
KIRCHNER Tim 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 31 inscribed
KOCBEK Vincenc Niclas 2002 GER Fechtzentrum Maxdorf
R --- waiting
KOLDITZ Hendrik-Kilian 2002 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 35 inscribed
KOLDITZ Ian-Etienne 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 12 inscribed
KOZIELSKI Kevin 2004 GER FC Tauberbischofsheim
L 38 inscribed
KRACK Tobias 2002 GER Fecht Club Krefeld
L 6 inscribed
KRAMER Michael 2003 GER TV Augsburg
R 16 inscribed
KRAUSE Julius Friedrich 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 64 inscribed
KREUTZ Marcel 2003 GER Fechtzentrum Maxdorf
R --- waiting
KUMMER Gernot 2003 GER Heidenheimer SB
R 39 inscribed
KUMMER Horant 2005 GER Heidenheimer SB
R 101 inscribed
LANGNER Georg 2004 GER Eintracht Frankfurt
R 94 waiting
LENHARDT Jan-Philipp 2004 GER TSF Ditzingen
R 71 inscribed
LUKAS Tom 2002 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- inscribed
LUTHER Nicolas 2003 GER FG Segeberg
R 48 inscribed
MARX Valentino 2003 GER Fechterring Hochwald
L 45 inscribed
MATSULEVITS Tristan 2003 GER FC Grunewald
R 18 inscribed
MEIER Kassian 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R 7 inscribed
MICHALSKI Christoph 2004 GER FC Leipzig
R 134 inscribed
MIDDENDORF Justus 2003 GER Osnabrücker SC
R 32 inscribed
MÖHLER Lennart 2002 GER KSZU Meiningen
R 24 inscribed
MÜLLER Yannis 2003 GER Osnabrücker SC
R 131 waiting
MÜLLER-GEBEL Yorck 2003 GER BW Schneidhain
R 136 inscribed
MURRU Fabio 2002 GER OFC Bonn
L 1 inscribed
NAGEL Keanu 2003 GER Fecht Club Krefeld
R 3 inscribed
NÄHRING Till 2004 GER TV Dillenburg
R 102 inscribed
OBERMAYR Tom 2003 GER Fechterring Hochwald
R --- waiting
OHLIG Sebastian 2004 GER Fechtverein Heidelberg
R 67 inscribed
OLDENBURG Finn 2002 GER SSG Bensheim
R 37 inscribed
OLLERMANN Paul 2002 GER Osnabrücker SC
R 55 inscribed
PALTZ Simon 2002 GER Fechterring Hochwald
R --- waiting
PERING Julius 2003 GER TSV Berlin-Wittenau
R 62 inscribed
PFANDER Emil 2002 GER TSG Reutlingen
R 5 inscribed
PLISCHKE Dennis 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- waiting
POETEN Falk 2004 GER TSC Eintr. Dortmund
R 194 inscribed
POETEN Niels Hagen 2003 GER TSC Eintr. Dortmund
R 166 inscribed
PRIESNITZ Niklas 2003 GER Fechtzentrum Maxdorf
R 54 inscribed
PRZIKOPP Martin 2003 GER FC Leipzig
R 44 inscribed
REISER Cedric 2002 GER Heidenheimer SB
R 8 inscribed
RENZ Dominik 2004 GER Heidenheimer SB
R 36 inscribed
RIEGER Joshua 2004 GER Eintracht Frankfurt
R 65 inscribed
RITZ Felix 2002 GER Heidenheimer SB
R 96 waiting
RITZ Janik 2004 GER Heidenheimer SB
R 21 inscribed
RÖDER Marius 2002 GER TV Paderborn
L 76 inscribed
ROSENMAYER Valentin 2003 GER TSF Ditzingen
L 59 inscribed
RUPPENTHAL Julius 2005 GER SV Waldkirch
R 99 inscribed
RUST Sven 2003 GER Heidenheimer SB
R 50 waiting
SACKERMANN Jonas 2002 GER Wuppertaler FC
R 53 waiting
SATURNO Luca 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 109 waiting
SCHENKENGEL Benedict 2004 GER Heidenheimer SB
L 20 inscribed
SCHMIDT Wilram 2002 GER TSV Berlin-Wittenau
R 34 inscribed
SCHULZ Tobias 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 33 inscribed
SCHWITZER Benjamin 2003 GER Fechtverein Heidelberg
R 41 inscribed
SIEWERT Darius 2004 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- inscribed
SIGMUND Philip 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R --- waiting
SPIERZAK Lorenz 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R 30 inscribed
STANGE Jakob 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 49 inscribed
STOLTE Quinn 2004 GER FC Berlin Südwest
R 63 inscribed
SZALAY Ben 2003 GER TSF Ditzingen
R 68 inscribed
TATZKO Jonte Finn 2004 GER Nürnberger FC
R 105 inscribed
TIMM Ronaldo 2003 GER KSV Weißwasser
R 88 inscribed
TIPPELT Cedric 2004 GER TSG Friesenheim
R 90 inscribed
TREBIS Michael 2003 GER Mannheimer FC
R 25 inscribed
TRIESCHMANN Thristan 2002 GER BW Schneidhain
R 51 inscribed
VAR Kerim 2002 GER TSG Reutlingen
R 57 inscribed
VOGEL Vince 2004 GER Heidenheimer SB
R 61 inscribed
WARNKING Nicolo 2005 GER Fechterring Hochwald
R 161 waiting
WEGNER Moritz 2004 GER FC Tauberbischofsheim
R --- waiting
WESTERHOFF Linus 2005 GER FC Berlin Südwest
L --- waiting
WICHMANN Daniel 2002 GER TSF Ditzingen
R 52 waiting
WIESE Hendrik 2002 GER Osnabrücker SC
R 27 inscribed
ZU STOLBERG Ferdinand 2003 GER TV Augsburg
R 125 inscribed
CAYCEDON Carlos - COL FC Tauberbischofsheim R --- cancelled  
BREDER Dennis - GER Kieler MTV R --- cancelled  
FRITSCH Jonathan - GER R --- cancelled  
IMBSWEILER Lars - GER TV Homburg R --- cancelled  
KOMPALLA Noel - GER FC Mosbach R 87 cancelled  
SCHOSTAL Riko - GER FC Mosbach L --- cancelled  
STIHL Felix - GER SV Waldkirch R --- cancelled  
WEEBER Ole - GER SV Waldkirch R --- cancelled  
WIENANDS Jeremy - GER Fechtzentrum Solingen R 138 cancelled  

92 Entries, 31 pending, 9 cancelled

Athlete Federation lic N R
ULBRICHT Vincent 2004 GER Fechtclub Radebeul R GER SN - 25
BERTHOLD Simon 2004 GER Fechtclub Radebeul R GER SN - 34
ILCHMANN Peter 2005 GER Fechtclub Radebeul R GER SN - 28
KAPS Martin 2004 GER Fechtclub Radebeul R GER SN - 22

4 Pre-entries

Referees/umpires

CN BECKER Sascha GER Berliner Fechterbund e.V.
CN HERTEL Matthias GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
CN LUTZ Katharina GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN MINGOLLA GERMAN Victor ESP Rheinischer Fechter-Bund e.V.
NEDER Uwe GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN REISS Daniel GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN RIEGER Christian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN SCHÖNBERG Ingrun GER Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
CN WALTER Noe GER Fechtverband Niedersachsen e.V.

Confirmed invitations

Official   DÖRING Uli GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   SÜFKE Christina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire C BECK Nina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire B BROSCHEID Frederik GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN HERRMANN Annastasia GER Westfälischer Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN LUTZ Katharina GER Württembergischer Fechterbund e.V.
Referee / umpire CN MINGOLLA GERMAN Victor ESP Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN MINGOLLA GERMAN Victor ESP Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN RIEGER Christian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire C ROSENBAUM Florian GER Bayerischer Fechterverband e.V.

Epee Men's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TSG REUTLINGEN
TSG Reutlingen (GER)
GER --- inscribed  
HEIDENHEIMER SB
Heidenheimer SB (GER)
GER --- inscribed  
FC TAUBERBISCHOFSHEIM
FC Tauberbischofsheim (GER)
GER --- inscribed  
SV WALDKIRCH
SV Waldkirch (GER)
GER --- inscribed  
STG DILLENBURG/KORBACH
GER --- inscribed  
EINTRACHT FRANKFURT
Eintracht Frankfurt (GER)
GER --- waiting  
STG HALLE/MAGDEBURG
GER --- inscribed  
FR HOCHWALD WADERN
Fechterring Hochwald (GER)
MARX Valentino (2003 L)
PALTZ Simon (2002 R)
OBERMAYR Tom (2003 R)
WARNKING Nicolo (2005 R)
GER --- inscribed  
FG SEGEBERG
FG Segeberg (GER)
GER --- inscribed  
FC LEIPZIG
FC Leipzig (GER)
GER --- inscribed  
OSNABRUECKER SC
Osnabrücker SC (GER)
GER --- inscribed  
FC KREFELD
Fecht Club Krefeld (GER)
GER --- inscribed  
BAYER LEVERKUSEN
TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM SOLINGEN
Fechtzentrum Solingen (GER)
GER --- waiting  
WUPPERTALER FC
Wuppertaler FC (GER)
GER --- waiting  
BFC ROESRATH
BFC Rösrath (GER)
GER --- waiting  
STG TSG Friesenheim/FZ Maxdorf
TIPPELT Cedric (2004 R)
PRIESNITZ Niklas (2003 R)
KOCBEK Vincenc Niclas (2002 R)
KREUTZ Marcel (2003 R)
GER --- inscribed  
TV AUGSBURG
TV Augsburg (GER)
GER --- inscribed  
STG BENSHEIM/SCHNEIDHAIN
GER --- waiting  
FC BERLIN SUDWEST
FC Berlin Südwest (GER)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM MAXDORF
Fechtzentrum Maxdorf (GER)
- --- cancelled  
LSV DUESSELDORF
Lohausener SV (GER)
- --- cancelled  
SSG BENSHEIM
SSG Bensheim (GER)
- --- cancelled  

15 Entries, 5 pending, 3 cancelled

Athlete Federation lic N R
TSV KORBACH
TSV Korbach (GER)
- GER - GER HE Declined  
TV DILLENBURG
TV Dillenburg (GER)
- GER - GER HE Declined  
OSNABRUECKER SC
Osnabrücker SC (GER)
- GER - GER NS  
BW SCHNEIDHAIN
BW Schneidhain (GER)
- GER - GER HE Declined  
SSG BENSHEIM
SSG Bensheim (GER)
- GER - GER HE Declined  

1 Pre-entries

Referees/umpires

CN BECKER Sascha GER Berliner Fechterbund e.V.
CN HERTEL Matthias GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HESDAHL Joanna GER Fechterbund Saar e.V.
CN LUTZ Katharina GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN MINGOLLA GERMAN Victor ESP Rheinischer Fechter-Bund e.V.
NEDER Uwe GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN REISS Daniel GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN RIEGER Christian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN SCHÖNBERG Ingrun GER Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
CN WALTER Noe GER Fechtverband Niedersachsen e.V.

Confirmed invitations

Official   DÖRING Uli GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   SÜFKE Christina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire C BECK Nina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire B BROSCHEID Frederik GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN LUTZ Katharina GER Württembergischer Fechterbund e.V.
Referee / umpire CN MINGOLLA GERMAN Victor ESP Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN MINGOLLA GERMAN Victor ESP Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN RIEGER Christian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire C ROSENBAUM Florian GER Bayerischer Fechterverband e.V.