Referee licences

License level Discipline valid
National C National Foil May 7, 2022 Active
Number of matches (pools/tableaus) refereed: Referee Videoreferee
(Depends on data digitally provided by the tournament organizer - may not be complete)) Round DE Round DE
Jun 18, 2022 GER Würzburg 2022 German Championships U13 Foil
21 (1)
Foil
7 (6)
May 28, 2022 GER NR Moers 2022 German Championships U15 Foil
5 (5)
May 7, 2022 GER NS Winsen Luhe 2022 German Championships U17 Foil
3 (3)
Apr 30, 2022 GER TH Weimar Salve-Cup
Youngster Cup Series
U11 U13 U15 Foil
36 (2)
Foil
7 (4)
Apr 2, 2022 GER SN Schkeuditz 20 Tournament of the Airport 2022
Ranglistenturnier für SN, ST, TH, MV
U15 U17 Foil
25 (1)
Foil
8 (3)
Mar 26, 2022 GER HE Kassel DFB Qualifikationsturnier
2022 International Veterans Championships of Hessen
Ak40 Ak50 Ak60 Ak70 Foil
56 (1) Epee
38 (2)
Foil
9 (3) Epee
8 (2)
Mar 12, 2022 GER ST Weißenfels OT Großkorbetha Championships Sachsen-Anhalt U11 U13 U15 Foil
15 (1)
Mar 8, 2020 GER TH Altenburg Central German Championships U15
Mar 7, 2020 GER TH Altenburg 28 Cup Wenzel 2020
Ranglistenturnier
U11 U13 Foil
35 (3)
Foil
8 (3)
Feb 1, 2020 GER HE Marburg Youngster Series
Lahn Cup
U11 U13 U15 Foil
30 (2)
Foil
4 (2)
Jan 19, 2020 GER ST Bitterfeld 27 Championships Sachsen-Anhalt
Greppiner Kunder- und Jugendturnier
U11 U13 U15 Foil
28 (1) Epee
28 (1)
Foil
4 (3)
Dec 7, 2019 GER BR Spremberg Youngster Series
Lauermann-Cup
Gemeinsames Ranglistenturnier der ostdeutschen Landesverbände
U11 U13 U15 Foil
81 (4)
Foil
13 (4)
Nov 9, 2019 GER SN Meißen Youngster Series
Cup of Elbland
U11 U13 U15 Foil
36 (2)
Foil
6 (4)
Jun 1, 2019 GER BR Spremberg Youngster Series
The last fight of the season
U10+U9 U12+U11 U14+U13 Foil
53 (2)
Foil
4 (3)
May 4, 2019 GER TH Jena 13 Jenaer Schülercup U10+U9 U11 U12 Foil
20 (2)
Foil
7 (3)
Apr 27, 2019 GER TH Weimar Youngster Series
Salve-Cup
U10+U9 U12+U11 U14+U13 Foil
66 (4)
Foil
15 (5)
Apr 6, 2019 GER MV Schwerin Ranglistenturnier Mecklenburg Vorpommern
Cup Petermännchen
2. Turnier der Ostseepokal Turnierserie MV
U10+U9 U12+U11 U12-U10 U13 U14 U14+U13 U8 Foil
36 (2)
Foil
6 (2)
Feb 2, 2019 GER HE Marburg Youngster Series
Lahn Cup
U10+U9 U12+U11 U14+U13 Foil
36 (1)
Foil
4 (2)
Jan 26, 2019 GER ST Bitterfeld Championships Sachsen-Anhalt
26. Greppiner Kunder- und Jugendturnier
U10+U9 U11 U12 U13 U14 Foil
5 (2)
Nov 24, 2018 GER BE Berlin 23 Int. Wittenauer Fuchs
Florett-Turnier für Schüler/B-Jugend
U10 U11 U12 U13 U14 Foil
15 (1)
Foil
4 (1)
Nov 3, 2018 GER SN Radebeul Youngster Series
Cup of Elbland
U10+U9 U12+U11 U14+U13 Foil
15 (1)
Foil
2 (2)
Oct 6, 2018 GER BR Potsdam Youngster Series
Sanssouci Cup
U10+U9 U12+U11 U12-U10 U14+U13 Foil
3 (2)
Sep 22, 2018 GER ST Bitterfeld Katikom Cup
53 Bitterfelder Schwert
Mitteldeutsche Meisterschaften für Schüler
U10+U9 U11 U12 U13 U14 U14+U13 Foil
15 (1)
Foil
9 (5)