Licensniveau | Disciplin | Gyldighedsperiode | ||
---|---|---|---|---|
International | FIE B | Sabel | Sep 15, 2023 | Aktiv |
Regional | D Regional | Fleuret | Jun 30, 2024 | Aktiv |
National | C National | Sabel | replaced by higher licence | |
National | National | Sabel | replaced by higher licence |
antal af dømte kampe (puljer/udslagning): | Dommer | Videodommer | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
(depends on data digitally provided by the tournament organizer - may not be complete) | Pulje | Direkte | Pulje | Direkte | |||||
Jun 29, 2024 | GER NW | Bonn |
Team U11-U15 2024 NRW Youth Cup |
U11 U13 U15 | |||||
Jun 22, 2024 | GER | Esslingen | Cup of Germany | Senior |
Sabel 5 (4) |
||||
Jun 15, 2024 | GER WE | Dortmund |
DFB Qualifikationsturnier 2024 International Sabre Competition of Dortmund |
U20 |
Sabel 36 (2) |
Sabel 18 (8) |
|||
Jun 8, 2024 | GER | Künzelsau | 2024 German Championships | Senior |
Sabel 15 (1) |
Sabel 10 (6) |
|||
Jun 8, 2024 | GER | Künzelsau | 2024 German Championships | Senior |
Sabel 7 (3) |
||||
May 25, 2024 | GER | Bielefeld | 2024 German Championships | U17 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 17 (9) |
|||
May 25, 2024 | GER | Bielefeld | 2024 German Championships | U17 |
Sabel 1 (1) |
||||
Apr 27, 2024 | GER | Eislingen | 2024 German Championships | U20 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 10 (7) |
|||
Apr 27, 2024 | GER | Eislingen | 2024 German Championships | U20 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 11 (6) |
|||
Feb 17, 2024 | FRA | Dourdan |
FIE 50 Coupe de la Ville World Cup |
U20 |
Sabel 42 (2) |
Sabel 10 (6) |
|||
Feb 10, 2024 | CZE | Praha |
EFC Cadet Circuit U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 36 (2) |
Sabel 13 (7) |
|||
Feb 3, 2024 | GER | Eislingen |
DFB Qualifikationsturnier 5 Eislingen Veterans Tournament 2024 |
Ak40 Ak50 Ak60 Ak70 |
Sabel 1 (1) |
||||
Jan 13, 2024 | ESP | Barcelona |
EFC Cadet Circuit U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 42 (2) |
||||
Jan 6, 2024 | HUN | Budapest |
FIE Héraklész Budapest Cup World Cup |
U20 |
Sabel 42 (2) |
Sabel 7 (3) |
|||
Dec 9, 2023 | GER WÜ | Eislingen |
EFC 2023 Wiekhorst - Cup U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 42 (2) |
Sabel 24 (8) |
|||
Dec 1, 2023 | TUR | Antalya |
FIE World Cup World Cup |
U20 |
Sabel 78 (4) |
Sabel 16 (7) |
|||
Nov 25, 2023 | GER BY | Grünwald |
EFC / DFB Qualifikationsturnier 2023 Grünwald - time to fence U23 European Circuit |
Senior |
Sabel 42 (2) |
Sabel 13 (9) |
|||
Nov 18, 2023 | BUL | Sofia |
EFC 14 Etropolski’s sabre U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 57 (3) |
Sabel 13 (8) |
|||
Nov 4, 2023 | GER NR | Kenten |
DFB Qualifikationsturnier 35 Memoriam Willy Schlegelmilch |
U17 |
Sabel 30 (2) |
Sabel 16 (9) |
|||
Oct 22, 2023 | GER BY | Künzelsau |
DFB Qualifikationsturnier 2023 International Tournament Würth Cup |
Senior |
Sabel 42 (2) |
Sabel 13 (8) |
|||
Oct 21, 2023 | GER BY | Künzelsau |
DFB Qualifikationsturnier 2023 International Tournament Würth Cup |
U20 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 15 (8) |
|||
Oct 14, 2023 | HUN | Gödöllö |
EFC 24 Huniber Cup U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 72 (4) |
Sabel 14 (6) |
|||
Jun 3, 2023 | GER | Künzelsau | 2023 German Championships Würth Cup | Senior |
Sabel 15 (1) |
Sabel 9 (5) |
|||
Jun 3, 2023 | GER | Künzelsau | 2023 German Championships Würth Cup | Senior |
Sabel 10 (5) |
||||
May 20, 2023 | GER | Bielefeld | 2023 German Championships | U17 |
Sabel 12 (9) |
||||
May 20, 2023 | GER | Bielefeld | 2023 German Championships | U17 |
Sabel 15 (1) |
Sabel 15 (8) |
|||
Apr 1, 2023 | GER WÜ | Eislingen | 2023 Salvia Gebäudetechnik - Cup | Senior U11 U13 U15 U17 U9 | |||||
Jan 14, 2023 | FRA | Meylan |
EFC 28 Eurosabre 2023 U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 42 (2) |
Sabel 22 (6) |
|||
Nov 26, 2022 | GER WÜ | Eislingen |
EFC 2022 Wiekhorst - Cup / Allstar-Cup U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 17 (8) |
|||
Oct 1, 2022 | GER WÜ | Eschenbach | 2022 Memoriam Heiner-Kaldschmidt | U11 U13 U15 U9 |
Sabel 2 (2) |
||||
Jul 9, 2022 | GER WÜ | Künzelsau | 2023 Championships of Baden Nord-Württemberg | Senior U13 U17 | |||||
Jul 2, 2022 | GER WÜ | Eislingen | 2022 Championships of Baden-Nord - Württemberg | U11 | |||||
Jul 2, 2022 | GER WÜ | Eislingen | 2023 Championships of Baden Nord-Württemberg | U15 U20 |
Sabel 36 (2) |
Sabel 2 (1) |
|||
May 28, 2022 | GER BY | Nürnberg | 2022 German Championships | U15 |
Sabel 36 (2) |
Sabel 14 (8) |
|||
May 14, 2022 | GER WÜ | Eislingen | 2022 German Championships | U20 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 7 (5) |
|||
May 14, 2022 | GER WÜ | Eislingen | 2022 German Championships | U20 |
Sabel 15 (1) |
Sabel 7 (6) |
|||
Apr 30, 2022 | GER NR | Dormagen | 2022 German Championships | U13 |
Sabel 30 (2) |
Sabel 12 (10) |
|||
Apr 30, 2022 | GER NR | Dormagen / Berlin | 2022 German Championships / The Finals | Senior |
Sabel 1 (1) |
||||
Apr 30, 2022 | GER NR | Dormagen / Berlin | 2022 German Championships / The Finals | Senior |
Sabel 1 (1) |
||||
Apr 9, 2022 | GER WÜ | Eislingen | Cup EMAG | Senior U11 U13 U15 U17 U9 |
Sabel 67 (3) |
||||
Feb 12, 2022 | GER WÜ | Künzelsau |
Qualifikationsturnier des Württembergischen Fechterbundes 2022 Sparkassen-Cup Turnierserie Nürnberg - Mainz - Künzelsau - Eislingen |
Senior U11 U13 U15 U17 U9 | |||||
Jan 29, 2022 | GER SW | Mainz |
DFB Qualifikationsturnier 2022 RoboMarkets-Cu |
U17 |
Sabel 30 (2) |
Sabel 11 (6) |
|||
Jan 15, 2022 | FRA | Meylan |
EFC 27 Eurosabre 2022 U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 16 (4) |
||||
Nov 6, 2021 | GER NR | Kenten |
DFB Qualifikationsturnier 33 Memoriam Willy Schlegelmilch |
U17 |
Sabel 15 (1) |
Sabel 12 (7) |
|||
Oct 30, 2021 | GER BY | Künzelsau |
DFB Qualifikationsturnier 2021 International Tournament Würth Cup |
Senior U20 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 10 (6) |
|||
Oct 24, 2021 | GER WÜ | Eislingen | 2022 Championships of Baden Nord-Württemberg | U13 U15 | |||||
Oct 11, 2020 | GER WÜ | Eislingen | 2021 Championships of Baden Nord-Württemberg | U15 U20 |
Sabel 10 (1) |
Sabel 6 (3) |
|||
Oct 10, 2020 | GER WÜ | Eislingen | 2020 Sabre tournament | Senior U11 U13 U15 |
Sabel 6 (1) |
Sabel 10 (4) |
|||
Jan 18, 2020 | GER BY | München |
BFV-Qualifikationsturnier 25 Luitpold-Cup 2020 |
Senior U11 U13 U15 U17 U20 U9 |
Sabel 165 (3) |
Sabel 4 (2) |
|||
May 4, 2019 | GER WÜ | Eislingen | 2019 German Championships | U20 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 14 (7) |
|||
May 4, 2019 | GER WÜ | Eislingen | 2019 German Championships | U20 |
Sabel 4 (4) |
||||
Apr 6, 2019 | GER WÜ | Eislingen | Cup EMAG | U11+U10 U13+U12 U15 U17 U9 |
Sabel 84 (3) |
Sabel 14 (9) |
|||
Feb 16, 2019 | GER WÜ | Eislingen |
Deutsches Ranglistenturnier 1 Eislingen Veterans Tournament 2019 |
Ak40 Ak50 Ak60 Ak70 |
Fleuret 21 (1) |
Sabel 7 (4) |
|||
Jan 26, 2019 | AUT NÖ | Mödling |
EFC Fredi Grasnek Kadettenturnier U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 63 (3) |
Sabel 7 (4) |
|||
Jan 12, 2019 | GER MR | Weißenthurm bei Koblenz | Memoriam Körmöczi | Senior |
Sabel 21 (1) |
Sabel 3 (2) |
|||
Dec 8, 2018 | GER SW | Mainz |
Q-C für Südwest 2018 Winter-Cup Turnierserie Nürnberg - Künzelsau - Mainz - Eislingen |
Senior U11+U10 U13+U12 U15 U17 U9 | |||||
Dec 1, 2018 | GER WÜ | Eislingen |
EFC Volksbankpokal U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 42 (2) |
Sabel 15 (6) |
|||
Nov 24, 2018 | GER BY | München |
EFC / DFB Qualifikationsturnier Muenchener Schwert / Nymphenburger Schloss U23 European Circuit |
Senior |
Sabel 8 (4) |
||||
Nov 17, 2018 | BUL | Sofia |
EFC Etropolski’s sabre U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 21 (1) |
Sabel 9 (3) |
|||
Nov 3, 2018 | GER NR | Kenten |
DFB Qualifikationsturnier 31 Memoriam Willy Schlegelmilch |
U17 |
Sabel 4 (2) |
||||
Oct 6, 2018 | HUN | Gödöllö |
EFC 20 Huniber Cup U17 European Circuit |
U17 |
Sabel 42 (2) |
Sabel 13 (4) |
|||
Jul 14, 2018 | GER WÜ | Eislingen | Championships of Baden-Nord - Württemberg | U10 U11 U12 U12-U10 U9 |
Sabel 10 (1) |
Sabel 8 (4) |