License level | Discipline | Valid | ||
---|---|---|---|---|
National | C National | Epee | 10. jan. 2015 until 13. sep. 2058 | Active |
Zonal | EFC C | Foil | 1. sep. 2023 | Active |
National | C National | Sabre | 15. jun. 2024 | Active |
Regional | D Regional | Foil | Replaced by higher licence | |
Regional | D Regional | Sabre | Replaced by higher licence | |
Regional | D Regional | Epee | Replaced by higher licence | |
National | C National | Foil | 27. okt. 2018 until 13. sep. 2058 | Replaced by higher licence |
Number of matches (pools/tableaus) refereed: | Referee | Videoreferee | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
(Depends on data digitally provided by the tournament organizer - may not be complete)) | Round | DE | Round | DE | |||||
22. jun. 2024 | GER | Esslingen | Cup of Germany | Senior |
Foil 5 (4) |
||||
8. jun. 2024 | GER | Düren | 2024 German Championships | U13 |
Foil 30 (2) |
Foil 4 (4) |
|||
8. jun. 2024 | GER | Düren | 2024 German Championships | U13 |
Foil 5 (5) |
||||
1. jun. 2024 | GER | Bad Nauheim |
2024 German Championships
U13 Damendegen |
U13 |
Epee 3 (2) |
||||
1. jun. 2024 | GER | Bad Nauheim |
2024 German Championships
U13 Herrendegen |
U13 |
Epee 4 (4) |
||||
25. maj 2024 | GER | Leverkusen |
2024 German Championships
Damendegen |
Senior |
Epee 21 (1) |
Epee 12 (8) |
|||
11. maj 2024 | GER | Moers | 2024 German Championships | U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 9 (6) |
|||
11. maj 2024 | GER | Moers | 2024 German Championships | U17 |
Foil 5 (5) |
||||
27. apr. 2024 | GER | Winsen | 2024 German Championships | U20 |
Foil 21 (1) |
Foil 8 (5) |
|||
27. apr. 2024 | GER | Winsen | 2024 German Championships | U20 |
Foil 21 (1) |
Foil 4 (3) |
|||
20. apr. 2024 | GER NW | Bonn | 2024 Championships of Nordrhein-Westfalen | Senior U11 U13 U15 U17 U20 |
Sabre 51 (3) |
Sabre 10 (5) |
|||
6. apr. 2024 | GER | Buchholz |
DFB Qualifikationsturnier 50 German Veterans Championships 2024 |
Ak40 Ak50 Ak60 Ak70 |
Foil 20 (2) Epee 31 (1) |
Foil 8 (3) Epee 11 (4) |
|||
23. mar. 2024 | GER | Bonn | 2024 German Championships | Senior |
Foil 21 (1) |
Foil 10 (6) |
|||
16. mar. 2024 | GER BN | Weinheim |
DFB Qualifikationsturnier Plasma Liquid Cup 2024 |
Senior |
Foil 26 (7) |
||||
2. mar. 2024 | GER BE | Berlin | 27 OSC Frühlingsturnier | Senior |
Foil 4 (4) Epee 3 (2) |
||||
24. feb. 2024 | GER MV | Schwerin |
Ranglistenturnier Mecklenburg Vorpommern Cup Petermännchen - International Competition 2. Turnier der Ostseepokal Turnierserie MV |
U11 U13 U15 U17 U9 |
Foil 36 (2) |
Foil 8 (4) |
|||
17. feb. 2024 | GER BE | Berlin | Cup GIG | U11 U13 U15 | |||||
28. jan. 2024 | GER NR | Moers |
DFB Qualifikationsturnier U17 Sparkassen-Cup |
U17 |
Foil 42 (2) |
Foil 10 (7) |
|||
27. jan. 2024 | GER NR | Moers |
DFB Qualifikationsturnier U17 Sparkassen Cup |
U17 |
Foil 36 (2) |
Foil 10 (6) |
|||
20. jan. 2024 | GER WE | Münster |
NRW-Qu-Turnier 40 International Tournament 2024 |
Senior U13 U15 U17 U20 |
Foil 36 (2) |
Foil 14 (5) |
|||
13. jan. 2024 | GER BE | Berlin |
EFC / DFB Qualifikationsturnier 62 White Bear of Berlin U23 European Circuit |
Senior |
Epee 2 (2) |
||||
13. jan. 2024 | POL | Poznan |
EFC AMU Cup U17 European Circuit |
U17 |
Foil 36 (2) |
Foil 6 (5) |
|||
16. dec. 2023 | GER ST | Halle |
DFB Qualifikationsturnier International Händel-Cup |
Senior |
Foil 42 (1) |
Foil 9 (6) |
|||
9. dec. 2023 | FRA | Cabries |
EFC 20 Coupe Mondiale de fleurets cadets U17 European Circuit |
U17 |
Foil 63 (3) |
Foil 14 (8) |
|||
2. dec. 2023 | GER SN | Schkeuditz |
31 Sächsisches Wichtel Cup 2023
Ranglistenturnier für SN, TH, ST, BR, BE, MV |
U11 U13 U9 |
Foil 30 (2) |
||||
25. nov. 2023 | GER BY | Nürnberg |
EFC / DFB U17 Qualifikationsturnier Cadet Ciruit U17 European Circuit |
U17 |
Foil 42 (2) |
Foil 10 (8) |
|||
11. nov. 2023 | GER BE | Berlin |
Championships of Berlin
U17 / U20 |
U17 U20 | |||||
21. okt. 2023 | GER WÜ | Stuttgart BadCannstatt |
DFB Qualifikationsturnier 56 Adolf-Ermer-Cup |
U20 |
Foil 57 (3) |
Foil 12 (5) |
|||
14. okt. 2023 | GER BN | Heidelberg |
DFB Qualifikationsturnier 13 Rhein Neckar Open 2023 |
Senior |
Epee 8 (4) |
||||
14. okt. 2023 | GER WÜ | Esslingen |
DFB Qualifikationsturnier 7 Esslinger Burg-Cup 2023 |
Senior |
Foil 21 (1) |
Foil 4 (3) |
|||
23. sep. 2023 | GER TH | Jena |
DFB Qualifikationsturnier 2023 International Tournament |
U20 |
Foil 57 (3) |
Foil 14 (7) |
|||
16. sep. 2023 | GER NR | Moers |
NRW Qu-Turnier Season opener in Moers |
Senior U11 U13 U15 U17 U20 |
Foil 31 (1) |
Foil 8 (4) |
|||
9. sep. 2023 | GER BE | Berlin |
Internationale Offene Berliner Meisterschaften 2023 Berlin Open |
Senior |
Foil 6 (4) |
||||
5. aug. 2023 | GER BE | Berlin | ecoblue masters | Senior |
Foil 3 (3) |
||||
10. jun. 2023 | GER | Winsen Luhe | 2023 German Championships | U13 |
Foil 36 (2) |
Foil 5 (5) |
|||
10. jun. 2023 | GER | Winsen Luhe | 2023 German Championships | U13 |
Foil 5 (5) |
||||
3. jun. 2023 | GER NR | Duisburg | Cup of Germany | Senior |
Foil 6 (4) |
||||
20. maj 2023 | GER | Moers | 2023 German Championships | U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 5 (5) |
|||
20. maj 2023 | GER | Moers | 2023 German Championships | U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 6 (5) |
|||
6. maj 2023 | GER | Rüsselsheim | 2023 German Championships | U20 |
Epee 21 (1) |
Epee 10 (7) |
|||
29. apr. 2023 | GER | Bautzen | 2023 German Championships | U17 |
Epee 21 (1) |
Epee 8 (6) |
|||
22. apr. 2023 | GER | Stuttgart BadCannstatt | 2023 German Championships | U20 |
Foil 21 (1) |
Foil 7 (6) |
|||
22. apr. 2023 | GER | Stuttgart BadCannstatt | 2023 German Championships | U20 |
Foil 4 (4) |
||||
15. apr. 2023 | GER | Esslingen | 2023 German Championships | Senior |
Foil 15 (1) |
Foil 9 (6) |
|||
15. apr. 2023 | GER | Esslingen | 2023 German Championships | Senior |
Foil 4 (4) |
||||
25. mar. 2023 | GER BE | Berlin |
Championships of Berlin
U13 |
U13 | |||||
18. mar. 2023 | GER | Schwerin | 2023 German Championships | U15 |
Foil 9 (8) |
||||
18. mar. 2023 | GER | Schwerin | 2023 German Championships | U15 |
Foil 21 (1) |
Foil 2 (1) |
|||
4. mar. 2023 | GER BE | Berlin | 26 OSC Frühlingsturnier | Senior | |||||
12. feb. 2023 | GER BE | Berlin | 14 Kleiner Weißer Bär | U11 U13 |
Foil 1 (1) |
||||
11. feb. 2023 | GER BE | Berlin |
EFC / DFB Qualifikationsturnier 61 White Bear U23 European Circuit |
Senior |
Epee 36 (2) |
Epee 8 (4) |
|||
28. jan. 2023 | GER BY | München |
DFB Qualifikationsturnier Senior Münchener Kindl |
Senior |
Foil 36 (2) |
Foil 4 (2) |
|||
21. jan. 2023 | GER BN | Tauberbischofsheim |
DFB Qualifikationsturnier U20 2023 Berndt-Peltzer-Gedächtnisturnier |
U20 |
Epee 9 (5) |
||||
14. jan. 2023 | GER BR | Potsdam |
Sanssouci Cup
Youngster Cup Series |
U11 U13 U15 |
Foil 61 (3) |
Foil 17 (5) |
|||
7. jan. 2023 | GER NR | Moers |
DFB Qualifikationsturnier U20 2023 International Competition |
U17 U20 |
Foil 78 (4) |
Foil 14 (7) |
|||
17. dec. 2022 | GER ST | Halle |
DFB Qualifikationsturnier International Händel-Cup |
Senior |
Foil 21 (1) |
Foil 5 (3) |
|||
17. dec. 2022 | GER BE | Berlin |
Championships of Berlin
U15 |
U15 | |||||
10. dec. 2022 | FRA | Cabries |
EFC 19 Coupe Mondiale de fleurets cadets U17 European Circuit |
U17 |
Foil 36 (2) |
Foil 7 (3) |
|||
26. nov. 2022 | HUN | Budapest |
EFC Budapest Cup U17 European Circuit |
U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 5 (4) |
|||
19. nov. 2022 | GER BY | Nürnberg |
EFC / DFB U17 Qualifikationsturnier Cadet Ciruit U17 European Circuit |
U17 |
Foil 42 (2) |
Foil 14 (8) |
|||
12. nov. 2022 | FRA | Grenoble |
EFC 16 World Challenge U17 European Circuit |
U17 |
Epee 42 (2) |
Epee 10 (6) |
|||
30. okt. 2022 | GER BR | Cottbus |
Brandenburg-Cup
Youngster Cup Series |
U11 U13 U15 |
Foil 72 (1) |
Foil 15 (5) |
|||
29. okt. 2022 | GER BR | Cottbus |
DFB Qualifikationsturnier ekays - Women's Foil |
Senior |
Foil 21 (1) |
Foil 10 (5) |
|||
1. okt. 2022 | SVK | Samorin |
EFC 30 Coupe de Samaria U17 European Circuit |
U17 |
Foil 42 (2) |
Foil 6 (4) |
|||
24. sep. 2022 | GER TH | Jena |
DFB Qualifikationsturnier 2022 International Tournament |
U20 |
Foil 57 (3) |
Foil 13 (5) |
|||
17. sep. 2022 | GER TH | Jena |
DFB Qualifikationsturnier 2022 International Tournament |
U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 8 (7) |
|||
10. sep. 2022 | GER BE | Berlin |
Internationale Offene Berliner Meisterschaften 2022 Berlin Open |
Senior |
Foil 1 (1) |
||||
28. maj 2022 | GER NR | Moers | 2022 German Championships | U15 |
Foil 21 (1) |
Foil 10 (7) |
|||
22. maj 2022 | GER NR | Bonn / Berlin | 2022 German Championships / The Finals | Senior |
Epee 21 (1) |
Epee 3 (3) |
|||
21. maj 2022 | GER NR | Bonn / Berlin | 2022 German Championships / The Finals | Senior |
Epee 21 (1) |
Epee 9 (6) |
|||
14. maj 2022 | GER BN | Weinheim | 2022 German Championships | U20 |
Foil 15 (1) |
Foil 11 (6) |
|||
7. maj 2022 | GER NS | Winsen Luhe | 2022 German Championships | U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 9 (6) |
|||
7. maj 2022 | GER NS | Winsen Luhe | 2022 German Championships | U17 |
Foil 3 (3) |
||||
30. apr. 2022 | GER HE | Offenbach | 2022 German Championships | U20 |
Epee 21 (1) |
||||
30. apr. 2022 | GER HE | Offenbach | 2022 German Championships | U20 |
Epee 2 (2) |
||||
23. apr. 2022 | GER ST | Barleben |
DFB Qualifikationsturnier 2022 German Veterans Championships |
Ak40 Ak50 Ak60 Ak70 |
Foil 52 (1) Epee 36 (2) |
Foil 9 (3) Epee 15 (6) |
|||
9. apr. 2022 | GER SN | Bautzen | 2022 Open Championships of East Saxonia | Senior U20 VET |
Epee 15 (1) |
Epee 5 (3) |
|||
9. apr. 2022 | GER SN | Bautzen | 2022 Open Central European Championships | U13 U15 U17 |
Epee 15 (1) |
Epee 2 (1) |
|||
26. mar. 2022 | GER BE | Berlin | 25 OSC Frühlingsturnier | Senior | |||||
20. mar. 2022 | GER ST | Halle | 27 Internationaler König-Pokal | U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 7 (6) |
|||
19. mar. 2022 | GER ST | Halle |
Internationales U17 Qualifikationsturnier 27 Internationaler König-Pokal |
U17 |
Foil 42 (2) |
Foil 5 (4) |
|||
12. mar. 2022 | GER ST | Weißenfels OT Großkorbetha | Open Championships of saxony-anhalt | Ak40 Ak50 Ak60 Ak70 Senior U17 U20 | |||||
12. mar. 2022 | GER ST | Weißenfels OT Großkorbetha | Championships Sachsen-Anhalt | U11 U13 U15 |
Epee 36 (1) |
Epee 5 (2) |
|||
19. feb. 2022 | GER BE | Berlin | Cup GIG | U11 U15 |
Foil 20 (1) |
Foil 4 (2) |
|||
5. feb. 2022 | POL | Poznan |
EFC AMU Cup U17 European Circuit |
U17 |
Foil 36 (2) |
Foil 7 (6) |
|||
11. dec. 2021 | GER BE | Berlin |
Championships of Berlin
U17 / U20 |
U17 U20 |
Epee 36 (2) |
Epee 16 (5) |
|||
20. nov. 2021 | GER BE | Berlin |
Championships of Berlin
U17 / U20 |
U17 U20 |
Foil 51 (2) |
Foil 10 (4) |
|||
7. nov. 2021 | GER BR | Cottbus |
DFB Qualifikationsturnier ekays - Women's Foil |
Senior |
Foil 15 (1) |
Foil 9 (6) |
|||
6. nov. 2021 | GER BE | Berlin |
Championships of Berlin
U15 |
U15 |
Foil 15 (1) |
Foil 10 (5) |
|||
24. okt. 2021 | GER TH | Jena | Team Tournament | U20 |
Foil 5 (5) |
||||
23. okt. 2021 | GER TH | Jena |
DFB Qualifikationsturnier International Tournament |
U20 |
Foil 42 (2) |
Foil 7 (5) |
|||
9. okt. 2021 | GER BY | München |
DFB Qualifikationsturnier 2021 Münchner Kindl International Competition |
U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 7 (4) |
|||
2. okt. 2021 | GER BE | Berlin |
Championships of Berlin
U13 |
U13 |
Foil 21 (1) |
Foil 4 (4) Epee 2 (2) |
|||
25. sep. 2021 | GER TH | Jena |
DFB Qualifikationsturnier 2021 International Tournament |
U20 |
Foil 21 (1) |
Foil 6 (5) |
|||
23. feb. 2020 | GER BE | Berlin | 13 Kleiner Weißer Bär | U11 U13 |
Foil 10 (1) |
Foil 6 (2) |
|||
22. feb. 2020 | GER BE | Berlin |
EFC / DFB Qualifikationsturnier 60 Weisser Baer U23 European Circuit |
Senior |
Epee 36 (2) |
Epee 4 (2) |
|||
6. jan. 2020 | GER BE | Berlin | Championships of Berlin | U13 U17 U20 |
Epee 25 (1) |
Epee 16 (5) |
|||
14. dec. 2019 | GER ST | Halle |
EFC International Händel-Cup U17 European Circuit |
U17 |
Foil 42 (2) |
Foil 4 (2) |
|||
16. nov. 2019 | GER BE | Berlin |
24 Int. Wittenauer Fuchs
Florett-Turnier U11/U13 - Degen-Turnier U15 |
U11 U13 U15 | |||||
9. nov. 2019 | GER SN | Meißen |
Youngster Series Cup of Elbland |
U11 U13 U15 |
Foil 73 (3) |
Foil 18 (5) |
|||
2. nov. 2019 | GER SH | Norderstedt im Kreis Segeberg |
DFB Qualifikationsturnier 2019 Nord-Ostsee Cup |
U20 |
Epee 30 (1) |
Epee 6 (4) |
|||
27. okt. 2019 | GER WE | Burgsteinfurt |
DFB Qualifikationsturnier Steinfurter Schloss |
U20 |
Foil 36 (2) |
Foil 4 (3) |
|||
18. maj 2019 | GER MV | Schwerin | 2019 German Championships | U20 |
Foil 21 (1) |
Foil 8 (6) |
|||
18. maj 2019 | GER MV | Schwerin | 2019 German Championships | U20 | |||||
11. maj 2019 | GER BE | Berlin | Championships of Berlin | U10 U11 U12 |
Foil 42 (1) |
||||
27. apr. 2019 | GER SN | Leipzig | 2019 German Championships | Senior |
Epee 21 (1) |
Epee 4 (2) |
|||
31. mar. 2019 | GER BE | Berlin | Championships of Berlin | U20 |
Epee 7 (5) |
||||
9. mar. 2019 | GER ST | Halle | 26. Internationaler König-Pokal | U13 U14 U17 |
Foil 21 (1) |
Foil 9 (6) |
|||
2. mar. 2019 | GER BE | Berlin | Championships of Berlin | U17 U20 |
Foil 21 (1) |
Foil 12 (6) |
|||
2. mar. 2019 | GER ST | Merseburg | Championships of Sachsen-Anhalt | Senior U17 U20 VET |
Epee 36 (1) |
Epee 6 (3) |
|||
23. feb. 2019 | GER BE | Berlin |
EFC / DFB Qualifikationsturnier 59 Weisser Baer U23 European Circuit |
Senior |
Epee 21 (1) |
Epee 5 (3) |
|||
19. jan. 2019 | GER NS | Osnabrück |
DFB Qualifikationsturnier "arcona LIVING Cup" Trophäe der Friedensstadt Osnabrück |
U20 |
Epee 36 (2) |
Epee 3 (2) |
|||
12. jan. 2019 | GER BE | Berlin |
Championships of Berlin
U13 / U14 Florett - Degen |
U13 U14 U14+U13 |
Foil 15 (1) Epee 57 (2) |
Foil 4 (2) Epee 6 (3) |
|||
5. jan. 2019 | GER BR | Potsdam | Championships of Brandenburg | Senior U20 | |||||
8. dec. 2018 | GER BR | Spremberg |
Youngster Series Lauermann-Cup Gemeinsames Ranglistenturnier der ostdeutschen Landesverbände |
U10+U9 U12+U11 U13 U14 |
Foil 57 (1) |
Foil 6 (4) |
|||
24. nov. 2018 | GER BE | Berlin |
23 Int. Wittenauer Fuchs
Florett-Turnier für Schüler/B-Jugend |
U10 U11 U12 U13 U14 | |||||
6. okt. 2018 | GER BR | Potsdam |
Youngster Series Sanssouci Cup |
U10+U9 U12+U11 U12-U10 U14+U13 |
Foil 25 (1) |
Foil 4 (2) |
|||
8. sep. 2018 | GER BE | Berlin |
International Offene Berliner Meisterschaften Berlin Open |
Senior |