FTS Dornbirn
Värja
Nationella mästerskap | ||
---|---|---|
10 | 1 | 3 |
Distriktsmästerskap | ||
---|---|---|
0 | 2 | 0 |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
121 | 2024-04-12 / 2024-04-20 | Riyadh | World Championships | Värja Herrar U20 Individuell | |
180 | 2023-04-01 / 2023-04-12 | Plovdiv | World Championships | Värja Herrar U20 Individuell | |
26 | 2023-04-01 / 2023-04-12 | Plovdiv | World Championships | Värja Herrar U20 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
21 | 2024-02-26 / 2024-02-29 | Neaples | European Championships | Värja Herrar U20 Individuell | |
94 | 2023-02-25 / 2023-02-28 | Tallinn | European Championships | Värja Herrar U20 Individuell | |
18 | 2023-02-25 / 2023-02-28 | Tallinn | European Championships | Värja Herrar U20 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
226 | 2024-03-22 / 2024-03-24 | Tbilisi | World Cup | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
118 | 2024-03-08 / 2024-03-10 | Budapest | Westend-Grand Prix | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
26 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Bale | World Cup of Switzerland | Värja Herrar U20 Lag | |
169 | 2024-02-03 / 2024-02-04 | Bale | World Cup of Switzerland | Värja Herrar U20 Individuell | |
23 | 2024-01-04 / 2024-01-07 | Udine | Alpe Adria | Värja Herrar U20 Lag | |
184 | 2024-01-04 / 2024-01-07 | Udine | Alpe Adria | Värja Herrar U20 Individuell | |
31 | 2023-12-16 / 2023-12-17 | Athens | Athens Cup | Värja Herrar U20 Individuell | |
23 | 2023-12-16 / 2023-12-17 | Athens | Athens Cup | Värja Herrar U20 Lag | |
139 | 2023-11-18 / 2023-11-19 | Tbilisi | World Cup | Värja Herrar U20 Individuell | |
17 | 2023-11-18 / 2023-11-19 | Tbilisi | World Cup | Värja Herrar U20 Lag | |
277 | 2023-11-10 / 2023-11-12 | Berne | Bern World Cup | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
191 | 2023-02-04 / 2023-02-05 | Bale | World Cup of Switzerland | Värja Herrar U20 Individuell | |
230 | 2023-01-06 / 2023-01-08 | Udine | Alpe Adria | Värja Herrar U20 Individuell | |
18 | 2023-01-06 / 2023-01-08 | Udine | Alpe Adria | Värja Herrar U20 Lag | |
74 | 2022-11-19 / 2022-11-20 | Riga | Bruno Habarovs Memorial Cup | Värja Herrar U20 Individuell | |
19 | 2022-11-19 / 2022-11-20 | Riga | Bruno Habarovs Memorial Cup | Värja Herrar U20 Lag | |
154 | 2022-02-05 / 2022-02-06 | Belgrade | Star Cup | Värja Herrar U20 Individuell | |
77 | 2022-01-08 / 2022-01-09 | Udine | Alpe Adria | Värja Herrar U20 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2022-10-29 / 2022-10-30 | Klagenfurt | Cup of Wörthersee | Värja Herrar Seniorer Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
20 | 2022-10-29 / 2022-10-30 | Klagenfurt | Cup of Wörthersee | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
29 | 2020-01-25 / 2020-01-26 | Espoo (Helsinki) | Espoo Fencing Challenge | Värja Herrar U17 Lag | |
51 | 2020-01-25 / 2020-01-26 | Espoo (Helsinki) | Espoo Fencing Challenge | Värja Herrar U17 Individuell | |
306 | 2020-01-10 / 2020-01-12 | Bratislava | Coupe du Danube | Värja Herrar U17 Individuell | |
132 | 2019-11-30 / 2019-12-01 | Copenhagen | Copenhagen Cadet Circuit | Värja Herrar U17 Individuell | |
29 | 2019-11-30 / 2019-12-01 | Copenhagen | Copenhagen Cadet Circuit | Värja Herrar U17 Lag | |
112 | 2019-11-16 / 2019-11-17 | Grenoble | World Challenge | Värja Herrar U17 Individuell | |
20 | 2019-10-26 / 2019-10-27 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Värja Herrar U17 Lag | |
94 | 2019-10-26 / 2019-10-27 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Värja Herrar U17 Individuell | |
307 | 2019-01-11 / 2019-01-13 | Bratislava | Coupe du Danube | Värja Herrar U17 Individuell | |
202 | 2018-11-24 / 2018-11-25 | Bonn | Tank und Rast Pokal | Värja Herrar U17 Individuell | |
131 | 2018-10-27 / 2018-10-28 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Värja Herrar U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2024-04-06 / 2024-04-07 | Wels | Österreichische Staatsmeisterschaft | Värja Herrar Seniorer Lag | |
3 | 2024-03-02 / 2024-03-03 | Linz | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Individuell | |
1 | 2024-03-02 / 2024-03-03 | Linz | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Lag | |
6 | 2024-01-20 / 2024-01-28 | Wien | Österreichische Akademische Meisterschaft | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
7 | 2023-06-10 / 2023-06-11 | Graz | Österreichische Staatsmeisterschaft | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
1 | 2023-03-11 / 2023-03-12 | Linz | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Lag | |
3 | 2023-03-11 / 2023-03-12 | Linz | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Individuell | |
6 | 2022-06-04 / 2022-06-06 | Graz | Österreichische Staatsmeisterschaft | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
1 | 2022-06-04 / 2022-06-06 | Graz | Österreichische Staatsmeisterschaft | Värja Herrar Seniorer Lag | |
1 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Salzburg | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Lag | |
5 | 2021-06-26 / 2021-06-27 | Salzburg | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Individuell | |
1 | 2021-06-26 / 2021-06-27 | Salzburg | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Lag | |
1 | 2021-06-03 / 2021-06-06 | Graz | Österreichische Staatsmeisterschaft | Värja Herrar Seniorer Lag | |
3 | 2021-05-29 / 2021-05-30 | Linz | Österreichische U17 Meisterschaft | Värja Herrar U17 Individuell | |
1 | 2019-06-15 / 2019-06-16 | Linz | Österreichische U17 Meisterschaft | Värja Herrar U17 Lag | |
5 | 2019-06-15 / 2019-06-16 | Linz | Österreichische U17 Meisterschaft | Värja Herrar U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
9 | 2022-03-12 / 2022-03-13 | Salzburg | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Individuell | |
10 | 2021-06-03 / 2021-06-06 | Graz | Österreichische Staatsmeisterschaft | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
1 | 2019-03-16 / 2019-03-17 | Salzburg | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Lag | |
16 | 2019-03-16 / 2019-03-17 | Salzburg | Österreichische Meisterschaft | Värja Herrar U20 Individuell | |
1 | 2018-06-23 / 2018-06-24 | Vöcklabruck | Österreichische Jugend Meisterschaft | Värja Herrar U14 Individuell | |
2 | 2018-06-23 / 2018-06-24 | Vöcklabruck | Österreichische Jugend Meisterschaft | Värja Herrar U14 Lag | |
15 | 2018-06-09 / 2018-06-10 | Wels | Österreichische U17 Meisterschaft | Värja Herrar U17 Individuell | |
10 | 2017-06-24 / 2017-06-25 | Vöcklabruck | Österreichische Jugend Meisterschaft | Värja Herrar U14 Individuell | |
6 | 2017-06-24 / 2017-06-25 | Vöcklabruck | Österreichische Jugend Meisterschaft | Värja Herrar U14 Lag |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2023-11-25 / 2023-11-26 | Linz | Schneeflocken-Turnier | Värja Herrar U20 Individuell | |
3 | 2023-09-23 / 2023-09-24 | Graz | Grazer Messepokal | Värja Herrar U20 Individuell | |
5 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Klagenfurt | Alpe Adria Fencing Tournament | Värja Herrar U20 Individuell | |
5 | 2023-04-29 / 2023-04-30 | Klagenfurt | Alpe Adria Fencing Tournament | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
1 | 2023-02-04 / 2023-02-05 | Linz | Victor Artemtschuk Memorial | Värja Herrar U20 Individuell | |
2 | 2022-11-26 / 2022-11-27 | Linz | Schneeflocken-Turnier | Värja Herrar U20 Individuell | |
2 | 2022-04-30 / 2022-05-01 | Klagenfurt | Alpe Adria Fencing Tournament | Värja Herrar U20 Individuell | |
1 | 2022-04-23 / 2022-04-24 | Linz | Springtime Tournament | Värja Herrar U20 Individuell | |
3 | 2019-10-19 / 2019-10-20 | Linz | Victor Artemtschuk Memorial | Värja Herrar U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
16 | 2023-11-25 / 2023-11-26 | Linz | Schneeflocken-Turnier | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
76 | 2023-10-14 / 2023-10-15 | Heidelberg | Rhein Neckar Open | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
9 | 2021-10-30 / 2021-10-31 | Linz | Victor Artemtschuk Memorial | Värja Herrar U20 Individuell | |
33 | 2019-11-23 | Heidenheim | International Tournament | Värja Herrar U17 Individuell | |
18 | 2019-10-19 / 2019-10-20 | Linz | Victor Artemtschuk Memorial | Värja Herrar U20 Individuell | |
50 | 2019-09-21 / 2019-09-22 | Friedrichshafen | Zeppelin Cup | Värja Herrar U17 Individuell | |
12 | 2019-05-04 / 2019-05-05 | Klagenfurt | Alpe Adria Fencing Tournament | Värja Herrar U20 Individuell | |
7 | 2019-05-04 / 2019-05-05 | Klagenfurt | Alpe Adria Fencing Tournament | Värja Herrar U17 Individuell | |
24 | 2019-05-04 / 2019-05-05 | Klagenfurt | Alpe Adria Fencing Tournament | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
17 | 2019-02-09 / 2019-02-10 | Graz | Alpe-Adria-Pokal | Värja Herrar U17 Individuell | |
14 | 2019-02-09 / 2019-02-10 | Graz | Alpe-Adria-Pokal | Värja Herrar U20 Individuell | |
10 | 2018-10-20 / 2018-10-21 | Linz | Victor Artemtschuk Memorial | Värja Herrar U17 Individuell | |
20 | 2018-10-20 / 2018-10-21 | Linz | Victor Artemtschuk Memorial | Värja Herrar U20 Individuell | |
67 | 2018-10-13 | Heidenheim | International Tournament | Värja Herrar U17 Individuell | |
3 | 2018-05-05 / 2018-05-06 | Klagenfurt | Alpe Adria Fechtturnier | Värja Herrar U14 Individuell | |
16 | 2018-05-05 / 2018-05-06 | Klagenfurt | Alpe Adria Fechtturnier | Värja Herrar U17 Individuell | |
15 | 2018-03-24 / 2018-03-25 | Augsburg | Allstar Deutschland Challenge | Värja Herrar U14+U13 Individuell | |
11 | 2018-01-27 / 2018-01-28 | Treibach | Int. Auer von Welsbach Cup | Värja Herrar U17 Individuell | |
5 | 2018-01-27 / 2018-01-28 | Treibach | Int. Auer von Welsbach Jugend Cup | Värja Herrar U14 Individuell | |
19 | 2017-05-06 / 2017-05-07 | Klagenfurt | Alpe Adria Jugendturnier | Värja Herrar U14 Individuell | |
6 | 2016-04-30 / 2016-05-01 | Klagenfurt | Alpe Adria Jugendturnier | Värja Herrar U12-U9 Individuell | |
6 | 2015-05-02 / 2015-05-03 | Klagenfurt | Alpen Adria Jugendturnier | Värja Herrar U12-U9 Individuell | |
21 | 2014-04-26 / 2014-04-27 | Klagenfurt | Alpen Adria Jugendturnier | Värja Herrar U12-U9 Individuell | |
15 | 2014-04-12 / 2014-04-13 | Treibach | Int. Auer von Welsbach Jugend Cup | Värja Herrar U12-U9 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Dornbirn | Championship of Vorarlberg | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
2 | 2022-12-10 / 2022-12-11 | Dornbirn | Championship of Vorarlberg | Värja Herrar Seniorer Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass |
---|
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
13 | 2018-05-26 / 2018-05-27 | Lugano | Coppa Citta di Lugano | Värja Herrar U14 Individuell | |
7 | 2018-03-03 / 2018-03-04 | Bern | L´Ours de Berne | Värja Herrar U14 Individuell | |
7 | 2017-11-25 / 2017-11-26 | St Gall | Tournoi de sélection | Värja Herrar U14 Individuell | |
25 | 2017-05-27 / 2017-05-28 | Lugano | CNJ Coppa Citta di Lugano | Värja Herrar U14 Individuell | |
9 | 2016-10-22 / 2016-10-23 | Biel Bienne | Prona Masters Bienne | Värja Herrar U14 Individuell | |
2 | 2016-06-25 / 2016-06-26 | Vöcklabruck | Österreichische Jugend Meisterschaft | Värja Herrar U12-U9 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
2 | 2023-10-14 / 2023-10-15 | Heidelberg | Rhein Neckar Open | Värja Herrar Seniorer Lag | |
2 | 2023-04-16 | Friedrichshafen | Int. Doppeldegenturnier 2022 | Värja Open Seniorer Lag | |
3 | 2022-10-02 | Ravensburg | International FAR Cup 10th anniversary | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
1 | 2019-12-14 / 2019-12-15 | Wangen im Allgäu | IBF Challenge | Värja Herrar U17 Individuell | |
1 | 2019-09-28 | Ravensburg | International FAR Youth CUP | Värja Herrar U17 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 2018-06-16 / 2018-06-17 | St. Gallen | Int. IBF Jugendliga Turnier | Värja Herrar U14 Individuell | |
1 | 2018-05-19 | Dornbirn | IBF-Jugend Liga | Värja Herrar U14 Individuell | |
2 | 2018-02-03 | Feldkirch | IBF-Jugend Liga | Värja Herrar U14 Individuell | |
1 | 2017-11-18 | Küssnacht | Klausturnier - IBF Jugendliga | Värja Herrar U14 Individuell | |
2 | 2017-09-30 | Ravensburg | Youth CUP FWF | Värja Herrar U14 Individuell | |
9 | 2017-09-30 | Ravensburg | Youth CUP FWF | Värja Herrar U17 Individuell | |
5 | 2017-06-17 | St. Gallen | Int. IBF Jugendliga Turnier | Värja Herrar U14 Individuell | |
3 | 2017-05-20 | Dornbirn | IBF-Jugend Liga | Värja Herrar U14 Individuell | |
3 | 2017-02-11 | Feldkirch | IBF-Jugend Liga | Värja Herrar U14 Individuell | |
7 | 2016-11-26 | Küssnacht | Klausturnier - IBF Jugendliga | Värja Herrar U14 Individuell | |
2 | 2016-10-01 / 2016-10-02 | Ravensburg | Youth CUP FWF | Värja Herrar U14 Individuell | |
1 | 2016-06-11 | St. Gallen | Int. IBF Jugendliga Turnier | Värja Herrar U12 Individuell | |
1 | 2016-06-04 | Friedrichshafen | Internationales Jugendliga Degenturnier | Värja Herrar U12+U11 Individuell | |
27 | 2016-05-28 / 2016-05-29 | Lugano | CNJ Coppa Citta di Lugano | Värja Herrar U12 Individuell | |
1 | 2016-05-21 | Dornbirn | IBF-Jugend Liga | Värja Herrar U12-U10 Individuell | |
7 | 2016-05-21 | Dornbirn | IBF-Jugend Liga | Värja Herrar U14 Individuell | |
12 | 2016-03-05 / 2016-03-06 | Bern | CNJ L´Ours de Berne | Värja Herrar U12 Individuell | |
1 | 2016-02-06 | Feldkirch | IBF-Jugend Liga | Värja Herrar U12-U10 Individuell | |
2 | 2015-11-28 | Küssnacht | Klausturnier - IBF Jugendliga | Värja Herrar U12 Individuell | |
5 | 2015-10-10 / 2015-10-11 | Ravensburg | Youth CUP FWF | Värja Herrar U12-U10 Individuell | |
14 | 2013-03-23 | Friedrichshafen | Int. IBF Jugendliga Turnier | Värja Herrar U12 Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
7 | 2021-12-18 / 2021-12-19 | Klagenfurt | Austria Cup | Värja Herrar Seniorer Individuell |
Plats | Datum | Tävlingsklass | |||
---|---|---|---|---|---|
11 | 2021-05-02 / 2021-05-03 | Klagenfurt | Austria Cup 2 | Värja Herrar Seniorer Individuell | |
12 | 2021-02-27 / 2021-02-28 | Wien | Austria Cup | Värja Herrar Seniorer Individuell |
Säsong | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Vinster Poule | 23 | 27 | 33 |
Förluster Poule | 29 | 28 | 8 |
Vinster Direkteliminering | 6 | 4 | 9 |
Förluster Direkteliminering | 8 | 4 | 8 |
Antal träffar | 349 | 317 | 409 |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Poule | 5 (5 / 5) | 4.93 (4.92 / 4.93) | 5 (5 / 5) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Poule | 2.48 (2.4 / 2.67) | 2.68 (2.53 / 2.91) | 2.38 (3.67 / 1.6) |
Genomsnittligt antal träffar i vinstmatcher Direkteliminering | 15 (15 / 15) | 15 (15 / 15) | 15 (0 / 15) |
Genomsnittligt antal träffar i förlustmatcher Direkteliminering | 9 (8.67 / 9.2) | 12.25 (11.5 / 13) | 11.25 (11 / 11.33) |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
427 | 0.7500 | 2023 | FIE (unofficial) | Värja Seniorer Individuell | |||||
390 | 1.0000 | 2023 | Olympic Ranking (unofficial) | Värja Seniorer Individuell | |||||
142 | 12.0000 | 2023 | FIE (unofficial) | Värja U20 Individuell | |||||
403 | 1.0000 | 2022 | FIE (unofficial) | Värja U20 Individuell | |||||
317 | 1.2500 | 2021 | FIE (unofficial) | Värja U20 Individuell |
Plats | Poäng | Säsong | Titel | Tävlingsklass | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
112 | 4.0000 | 2022 | EFC (unofficial) | Värja U23 Individuell | |||||
113 | 9.0000 | 2020 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell | |||||
242 | 12.0000 | 2019 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell | |||||
242 | 12.0000 | 2019 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell | |||||
630 | 0.0000 | 2018 | EFC (unofficial) | Värja U17 Individuell |
Säsong | Grupp | Klass | Förbund | Träningscenter | Tränare |
---|
Klubb | Typ | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
FTS Dornbirn (AUT) | Klubb | Primärt medlemskap |
All information tillhandahålls utan ansvar och skyldigheter. Tävlingsresultat är endast tillgängliga för evenemang som tillhandahåller digital resultatinformation till Ophardt Online.